0216 606 45 15 0555 650 94 45
Teknoloji Makaleleri

Fabrikadaki Verimliliğin Artırılması İçin Endüstriyel Önlemler

Fabrikadaki Verimliliğin Artırılması İçin Endüstriyel Önlemler

Fabrikalardaki verimliliğin artması üretim yapan fabrikaların yanı sıra toplumsal refahın artmasını da sağlar. İşgücü, malzeme, alan, elektrik enerjisi, makina işyerleri için bir kısıttır ve işyerinin üretim kapasitesini belirler, etken kullandığı takdirde üretkenlik artacaktır. Eğer verimsizlikler için önlem alınmaz ise, işyerinin üretim maliyeti artar ve de rekabet edemez duruma gelir. (daha&helliip;)

Devamını Oku

Elektronik Devre Elemanlari Nasıl Patlar

Elektronik Devre Elemanları Nasıl Patlar?

Elektronik devreler kurulurken karşılaşılan en yaygın sorunlardan birisi, devre elemanlarının aşırı ısınması ve patlamasıdır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kullanılan elemanların özellikleri iyi araştırılmalı ve önerilen değerlerde voltaj uygulanmalıdır. Aksi takdirde hem devrenin zarar görmesi hem de devre üzerinde çalışan kişinin zarar görmesi söz konusu olabilir. Özellikle de yüksek voltajlarda çalışan yeni teknoloji elektronik devrelerdeki hatalar, can kayıplarına bile neden olabilir. (daha&helliip;)

Devamını Oku
güneş pilleri

Güneş Enerjisinin Elektrik Enerjisine Dönüşümü

Güneş Pillerinin Ortaya Çıkışı

Dünyanın en büyük enerji kaynağı olan güneş, günümüzde birçok alanda olduğu gibi elektrik enerjisi üretiminde de kullanılmaktadır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişen güneş pili teknolojisi günümüzde kaynağı tükenmek üzere olan ve çevre kirliliği üzerindeki etkileri kanıtlanmış fosil yakıtlara bir alternatif oluşturmaktadır. (daha&helliip;)

Devamını Oku

Rüzgâr Enerjisi İle Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Dünyanın her tarafında temiz enerji olarak bilinen rüzgâr enerjisi, kökeninde rüzgâr hareketinin yer değiştirme etkisini kullanan bir sistematiği barındırır. Öyle ki hava, görünmez olduğu için fark edilmese de akışkandır. Yani sürekli olarak yer değiştirir. Bunun için de çok sayıda hareket eylemini içinde barındırır. Bu noktada, söz konusu yer değiştirmenin kinetik enerjiye dönüştürülmesine rüzgâr enerjisi adı verilir. (daha&helliip;)

Devamını Oku

Elektronik Kart Tamiri

Endüstrinin birçok alanında kullanılan cihazlar elektronik ve otomasyon yazılımlarından oluşmaktadır. Elektrik ve elektronik devrelerin üzerinde bulunan yarı iletkenlerin arızalanması ile sistem çalışmaz hale gelir. (daha&helliip;)

Devamını Oku