Güneş Pillerinin Ortaya Çıkışı

Dünyanın en büyük enerji kaynağı olan güneş, günümüzde birçok alanda olduğu gibi elektrik enerjisi üretiminde de kullanılmaktadır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişen güneş pili teknolojisi günümüzde kaynağı tükenmek üzere olan ve çevre kirliliği üzerindeki etkileri kanıtlanmış fosil yakıtlara bir alternatif oluşturmaktadır.

Özellikle 1960’ların sonunda uzay bilimlerinde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte gelişimi büyük bir ivme kazanan güneş pillerini bu kadar önemli hale getiren olaylardan biri de 1970’li yılların ekonomisine ciddi bir darbe vuran petrol krizidir. Güneş pillerinin ortaya çıkışı ve gelişim süreci güneşin daha geniş alanlarda elektrik üretmek için kullanılabileceğinin düşünülmesi için bir alt zemin yaratmıştır.

Panel Sistemi ile Elektrik Enerjisi Üretmek

Gerek çevreci yaklaşımlar gerekse düşük maliyet nedeniyle son yılların gözde sistemlerinden biri olan güneş panelleri artık sadece sanayi sektöründe değil, ev ve işyerlerinde de elektrik üretmenin basit, ucuz ve sürdürülebilir yolunu sağlamaktadır.

Güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine çeviren bu sistemlerin elektronik devre elemanları özellikle Avrupa ülkelerinde ve Çin’de kullanım oranı giderek artmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde cazibesi giderek artan bu yöntemde fotovoltaik hücreler birbirine bağlanarak güç elde edilmektedir.

Kristaline Panel Sistemleri

İşlem maliyetini, ömürlerine kıyasla, kısa sürede amorte eden güneş paneli sistemlerinden kristaline panellerin yaşam süreleri yaklaşık 100 yıldır.

Ortam koşullarının elverişli olması halinde maksimum verimle çalışan paneller; panel camının temiz olmaması, güneş ışınlarının yeterince dik açıyla gelmemesi, havanın çok sıcak ya da çok soğuk olması gibi nedenlerle verimlilik kaybı yaşayabilirler.

İnce Film Panel Sistemi

İnce film paneller ise, düşük verimlilikleri nedeniyle özellikle sanayide çok tercih edilmemektedirler. Işık yutma oranının fazla olmasından kaynaklı verimlilik kaybı nedeniyle ince film panellerin sektör içindeki payı oldukça düşüktür.

Esnek panel sistemi

Alışılagelmiş panel sistemlerine alternatif olarak özellikle çatı üzerine uygulamak amacıyla geliştirilmiş esnek panel sistemlerinin en önemli özelliği esnek olması ve bu nedenle serme tipinde monte edilebilmesidir. Cam içermediği için kırılma tehlikesi olmayan bu sistem taşınabilme özelliğine de sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Rüzgâr Enerjisi İle Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.