Paratoner Nedir? Ne İşe Yarar?

Paratoner Nedir?

Paratoner yıldırımsavar olarak ta adlandırılan, yıldırım düşmelerini engelleyen topraklama sistemleridir. Normal elektrik tesisatında bulunan topraklama sisteminin çok daha büyük ve gelişmiş hali ile paratoner oluşturulmuştur. Mantık olarak ikisi de aynı işlevi yerine getirmektedir. Özelliklerine ve etki alanlarına göre paratoner çeşitleri bulunmaktadır. Tüm paratoner çeşitlerinde bulutların çarpışması sonucu ortaya çıkan elektrik akımını güvenli bir şekilde toprağa aktarmak amaçlanmaktadır. Paratoner hem yapıları hem insanları hem de hayvanları ve ağaçlık alanları yıldırımın etkisinden korumaktadır. Ciddi bir güvenlik önlemi olarak yaşam alanlarında yeterli sayıda bulunmaktadır. Uzmanlık gerektiren bir çalışma ile kurulumu gerçekleştirilmektedir. Bu aşama da elektrik tesisatı ve özellikle de topraklama sistemi uygulamasında bilgili ve deneyimli kişiler görev almaktadır. Profesyonel bir iş disiplini ile kurulumun yapılması sayesinde de güvenliği sağlaması mümkün olmaktadır.

 Paratoner Nasıl Çalışır?

Paratoner uzun bir boru ile gökyüzüne uzatılmış bir topraklama sistemi olarak düşünülebilir. Bu boru içerisinde iletken bir tel bulunmaktadır. Bu iletken tel ucunda bulunan iyonlar sayesinde bulutlarda biriken ve çarpışma sonrası elektik akımına dönüşen enerji yakalanmakta ve iletken tele aktarılmaktadır. İletken tel ise bu akımı toprağa aktarmaktadır. İletken olmayan toprak ise bu elektrik akımını nötrleme özelliğine sahiptir. Böylece bulutların çarpışması sonucu ortaya çıkan yüksek elektrik akımı hiçbir zarara yol açmadan önlenebilmektedir. En çok kullanılan aktif paratoner de yıldırımın etkilerini yok etmekte ve istenilen korumayı sağlamaktadır.

 

 Paratoner Kurulum Hizmeti

Paratoner kurulumunun profesyonel bir ekip tarafından yapılması, paratonerin beklenen koruma sistemine sahip olmasını sağlamaktadır. Akım yönünün belirlenmesi ve doğru bir topraklama sisteminin yerleştirilmesi sayesinde yıldırımın etkilerinden korunmak mümkün olmaktadır. Beklenilen güvenlik sistemine sahip olan paratoner ve çeşitlerinin düzenli bakımlarının yapılması da oldukça büyük önem taşıyor. Güvenlik için son derece önem arz eden paratoner fiyatları açısından da büyük avantaj sağlamaktadır. Hem kurulumu hem de bakımı profesyonelce ve küçük miktarlar karşılığında yapılmaktadır. Verilen hizmetin kaliteli ve sağlıklı olması da müşteri memnuniyetinde etkili olmaktadır. Profesyonel bir çalışma ile kurum ve bakım işlemleri en yüksek kalitede yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Nasıl Çalışır başlıklı makalemizde paratoner çalışma prensibi, paratoner nasıl çalışır ve paratonerin çalışma prensibi kısaca hakkında bilgiler verilmektedir.