Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi

Birtakım yöntemler kullanılarak elektriğin ihtiyaç olan yerlere ulaştırılmasını sağlayan sisteme elektrik tesisatı adı verilir. Tesisat kurulurken kullanılacak olan malzemelerin ihtiyaç olan enerji düzeyine göre seçilmesi gereklidir. Elektrik tesisatı uygunluk belgesi alabilmek için öncelikle malzemelerin doğru seçilmiş olması önemlidir.

Elektrik Tesisatı Kurulurken Kullanılan Başlıca Malzemeler Nelerdir?

Tesisat için gerekli olan malzemelerin başında priz gelir. Kabloların girişini sağlayan çubukların bulunduğu priz kabloların çıkış hattıdır denilebilir. Bir diğer malzeme ise kablo ile priz arasındaki bağlantıyı sağlayan fiştir. Prizin içindeki elektrik hattı fişin girmesiyle birlikte fişte bulunan metalik çubuklara değer ve böylece devre tamamlanır. Elektrik kabloları duvarın içine döşendikten sonra ise yine duvarın içinde bulunan bir elektrik düğmesinden geçer. Elektrik düğmesi gövdesi duvara dayandırılarak vidalarla duvara monte edilir.

1- Tesisat kurulmadan önce ilk olarak gerekli boru, dirsek, kasa gibi malzemeler elektrik tesisatı uygunluk belgesi için gerekli standartlarda, projeye uygun olarak seçilmelidir.

2- Mevcut projeye göre inşaatın tavan betonu dökülmeden önce tavan borusu döşenmelidir.

3- Çekiç, çivi gibi malzemelerle duvarda boru, buat ve kasa yerleri kırılırken Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği göz önünde bulundurulmalıdır.

4- Gerekli kontroller sağlandıktan sonra boru, buat ve kasa ile duvar borularının duvara döşenmesi sağlanır.

5- Beton ile borunun duvara sabitlenmesi sağlanır.

Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi

Elektrik Tesisatı Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1- Tavanda kullanılacak olan lamba vs. malzemeler göz önünde bulundurularak tavan borusu döşenmelidir.

2- Tavan borusunun ağzının düzgün bir biçimde kesilmesine özen gösterilmelidir.

3- Kesme işlemi yapılırken kesici aletle boru etrafını bir kere dönmek yeterlidir. Daha sonra kesik kısmın iki tarafından boru bükülebilir.

4- Tavan borularının demir ile ezilmesini önlemek için tahta takoz veya düz taş kullanılmalı, tavan borusu seçilirken sert olmasına dikkat edilmelidir.

5- Pater adı verilen tahta parçası lamba bağlantı yerlerine harç girmemesi ve donanım kısmının montajı için kullanılmalıdır.

6- Beton döküldüğü sırada tavan borusunun sabit kalması için tahta takoz kullanılmalıdır.

7- Duvarlarda kıvrımın fazla olduğu yerlerde spiral boru kullanılmalı, binanın en az zararı görmesi sağlanmalıdır.

8- Boruların döşenecek kısımlara göre düzgün olarak kırılmasına dikkat edilmelidir.

9- Binada borunun döşeneceği yerler kırılırken briket, taş ve tuğlaların harç ile birleştiği yerler tercih edilmelidir.

Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi

Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi Nedir?

İşletmelerde hem sürekliliğin sağlanması hem de iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacı ile elektrik tesisatında gerekli kontrollerin yapılması sonucunda verilen belgedir. Elektrik tesisatı uygunluk belgesi verilebilmesi için ana dağıtım panosu, tali panolar, prizler, sigorta kutuları, makina ve ekipmanların elektrik hatları, hidrofor pompaları, jeneratör, kompresör, yıldırım ve paratonerden korunma tesislerinin kontrolleri yapılır. Elektrik tesisatı uygunluk belgesi kontrolleri yılda en az bir defa yapılmalıdır.

Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi Kontrollerinin Kapsamı Nedir?

Elektriksel elemanların kontrolü, açma akımı ve süresinin tespiti, gerilim düşümlerinin ölçümü, panolarda ilgili bağlantıların ve güvenlik tespiti, panolarda bulunan tehlike uyarı işaretlemeleri ve etiketlendirmelerin kontrolü, sigorta kutuları ve panolarda bulunan kabloların renk kodlamasının kontrolü, pano topraklama, pano nötr baralarının kontrolü, topraklama ölçümü kontrolleri, iletkeninin sürekliliği kontrolü ve izolasyon direnci ölçümleri elektrik uygunluk belgesinin verilebilmesini kapsayan başlıca kontrollerdir.

Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi

Elektrik Tesisatı Uygunluk Belgesi Nereden Alınmalıdır?

Elektrik tesisatı uygunluk belgesi nereden alınır? sorusuna gelince; şirket bünyesinde elektrik mühendisi bulunduran işletmeler bu ölçümleri kendileri yaptırabildikleri gibi dilerlerse EMO üyesi Serbest Müşavir Mühendis belgesi sahibi kişilerden de talep edebilirler. Elektrik Mühendisleri Odası’ndan da talepte bulunmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yıldırımdan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız? başlıklı makalemizde Beşeri çevre, yıldırım tehlikesi ve yıldırımdan korunma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.