İstanbul Topraklama

Topraklama elektrik ile çalışan tüm ekipmanların zarar görmemesi için önemli olan bir uygulamadır. Herhangi bir nedenden dolayı elektrik yükü fazla gelirse cihazlar zarar görerek bozulabilir. Topraklama varsa bu sorun ortadan kalkar. İstanbul topraklama ile elektrikli cihazlara gelen fazla yük toprağa aktarılırken can ve mal kaybı önlemiş olur. Her ne kadar topraklama uygulamasına gereken özen gösterilmese de topraklama yapmak kanunen zorunlu bir işlemdir.

İstanbul Topraklama

Topraklama Neden Önemlidir?

Ülkemizde topraklama lüks gibi görülür, topraklama aslında lüks değil olması gereken bir durumdur. Fazla elektrik enerjisi hem insanlara hem cihazlara zarar vererek birçok kayba neden olmaktadır. Evlerde bulunan prizler iki deliklidir. Bu deliklerden biri faz diğeri nötrdür. Bazı prizlerde bu iki deliğe ek olarak yukarı kısımlarında metal çıkıntılar bulunur. Bu metal çıkıntılar topraklama olduğunu gösterir. Yalnız zaman içinde eğilen ve bükülen metaller görevini tam olarak yerine getiremez. Prizlerde olan iki deliğin yukarı kısmında olan metal çubuk en sağlam topraklama yapılan priz şeklidir. Fakat ülkemizde bu çeşit priz bulmak çok zordur.

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

Topraklama, 3 farklı şekilde yapılır. Koruma, işletme ve fonksiyon topraklama olarak ayrılır. Koruma topraklaması metal eşyaların insanların dokunması İle elektrik akımını iletmeyecek şekilde topraklanmasıdır. Örnek verecek olursak yürüyen merdivenleri örnek gösterebiliriz. İşletme topraklaması elektrik direnci üzerinden yapılan topraklamadır. Fonksiyon topraklaması belli bir amaç doğrultusunda yapılan topraklamadır. Örnek verecek olursak paratoner topraklaması bir fonksiyon topraklaması çeşididir. İstanbul topraklama firması her türlü elektrik tesisatında gereken topraklama işlemlerini yapar. Binalara, iş yerlerine topraklama elektrik tesisatı döşenirken yapılır. Ona göre topraklama Hattı belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

İstanbul Topraklama

Paratoner Topraklaması

Paratoner topraklaması yönetmeliğe ve kanuna uygun olarak yapılması gereken ekipmanlardır. Paratonerin toprak altında kalan bağlantı kısımları ziftlenir. Paratoner tesisatı için mutlaka topraklama direnci ölçülmelidir ve bu direnç 5 Ohm’dan az olmalıdır. Her yıl düzenli olarak yapılan paratoner bakımlarında mutlaka toprak direnci ölçülmelidir. Paratoner topraklaması mutlaka kanun çerçevesinde gerekli koşullar sağlanarak yapılmalıdır. İstanbul topraklama firması aynı zamanda paratoner topraklaması da yapar.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.