Topraklama Direnç Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama ölçümü ; Toprak ile iletken metal arasındaki direnci yani toprağa elektrik akımının ve gerilimin geçmemesi için ona karşı uygulanan bir kuvvettir, topraklama ölçümü toprak direnci meger test cihazı sayesinde hassasiyet ile ölçülmektedir . Toprak geçiş direnç ölçümü nasıl yapılır? Hangi yöntem daha doğru sonuç verir?

Topraklama direncini etkileyen faktörler işte bunlardır;

Toprak direnci toprağın akım sırasında karşı taraftan etkileyen güçtür toprak özünde bakır gibi sıradan iletkenlere göre zayıf bir iletkendir.

Doğru Topraklama Ölçümü, Garantili Hizmet !!!

Ama bulunan toprak alan yeterli miktarda büyük ise direnç düşük şekilde olur toprak iyi bir netice haline gelir bu sebepten dolayı kurulan sistemimizde iletkenler ile toprağın arasında bulunması gereken bir engel yani direnç söz konusu olabilir. Tesisler kurulmadan daha önce bu şekilde ölçümler yapılarak zorunlu olunan hesaplamalar denklemler kurulur ve hazırlık aşamaları bittikten sonra işlemleri yönelik olarak topraklama tesisatı kurulumu gerçekleştirilir.

Toprak direncini etkileyen faktörler ise bitki içerikli yapılar veya diğer elektrikli tesisler bu boyutları yükseltip genişletebilir bu tür farklılıklar için değişik topraklama elektrotları gerekebilir. Tesisleri daha ince ölçümler yapabilen modern yeni teknoloji bilgisayar kontrollü ekipmanlara ilave etmek gibi bazı durumlar elektriksel gürültü arttırır , eski ekipmanlar bu güncel teknolojik ekipmanlarla uyumsuzluk göstermesi ve uyumsuzluk yaşaması sebebiyle bu elektriksel gürültüye sonuç oluşturur.

Metalik olmayan boru ve kanal gibi yer altına döşenen Bu sistemler alçak toprak direnci yönüyle güvenliği tehdit altına alabilir toprak direncini etkileyen çok önemli bir başka faktör ise toprağın nemli veya ıslak olmasıdır yani hava şartları toprak direncini çok önemli derecede etkileyen bir faktördür. Topraklama ölçümünün teorik prensibi ise toprak megeri ile yapılan ölçüm ve hesaplamaların ilk ölçüm ile hesaplarını  ABD standart bürosundan 1915 tarihinde Dr Frank Wanner gerçekleştirmiştir. Klasik tip toprak megeri  sadece üç çeşit elektro da sahiptir. Bunlar E, P ve C elektrotlarıdır. E elektrodu Toprak elektrodu anlamına gelir, C elektrodu Akım elektrodu anlamına gelir ve P elektrodu ise potansiyel elektrot anlamına gelmektedir bizler bu elektrotları kullanan kişiler olarak E ve C elektrotlarına sabit akım vererek f ile p iletişimindeki potansiyel farkı hesaplıyoruz

Peki topraklama direnci nasıl ölçülür en çok kullanılan ve yaygın olan yöntem 3 problu yani iki kazı kullanılarak yapılan ölçüm şeklidir PVC elektrotları toprağa iyice batırılır ve oraya çakılır bu elektrotlar için gerekli olan mesafe farkı  5 -10 metre maksimum olmalıdır topraklama parasına yeşil olan kabloyu takarız arayı kesinlikle ayırmak gerekmektedir. Sarı olan kabloyu potansiyel elektroda  kırmızı olan kabloyu ise akım elektroduna bağlamalıyız elektrotların çakıldığı toprağın ıslak olmaması işimizi kolaylaştırır ancak nemli olması tercih edilir. Kazıkların daha rahat takılmasını ve direncin daha düşük çıkmasını sağlamaktadır bu olay . Eğer Toprak nemli ve ıslak değilse yani kuruysa su dökerek onun nemlenmesini ıslanmasını daha kolay işimizi görmeyi sağlayabiliriz.

Toprak özgül direnci nasıl ölçülür? Şimdi bundan bahsedelim toprağın kendi iç direnci ne kadar az ise yapılan topraklamanın direnci ise o kadar düşük olur Yani bunlar doğru orantılıdır Özgül direnç Wenner metodunu yardımıyla 4 kazık ile ölçülür kazıklar arasındaki mesafe aynı olmalıdır Bu kazıklar yere çakılır ve ölçüm gerçekleştirilir. Toprak gerilim ölçümü şu şekilde yapılmaktadır Toprak direnci test cihazının üzerinde bulunan tuşlardan kademeli olan toprak gerilimine getirilir ve gereken ibareler ana ekranda karşımıza gelir gerilimin 10 volt ya da daha düşük olduğundan kesinlikle emin olunmalıdır. Eğer bulunan gerilim 10 volttan daha yüksek ise toprak direnç değerinde büyük hatalar ve karşımıza sorunlar çıkabilir bu hata ve sorunları ölçümü önlemek için gerilim düşürülmeli veya kaynak en başından kapatılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü Raporu başlıklı makalemizde işletme topraklama ölçümü raporu, istanbul topraklama ölçümü ve izmit topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.