Trafo; elektrik enerjisinin gerilim ve akım seviyesini üzerindeki sargılarla çeviren cihazdır. İçinde belirli kalınlıkta ve sarım sayısı sayesinde gerilim seviyelerini değiştirebilir. Güç aynı kalır, gerilim değiştikçe akım da değişir. Trafoda diğer elektrik makinelerindeki bulunan stator veya rotor gibi dönen veya hareket eden parçaları bulunmadığından sürtünme kayıpları yoktur. Bu yüzden enerji verimliliği en yüksek elektrik makineleri olarak bilinir. Trafoların verimleri diğer elektrik makinelerine göre çok daha yüksektir.  Verimleri %96 – %99,5 arasında değişir.  Trafonun güçü volt-amper seviyesinden çok daha büyük mega-volt-amper seviyelerine kadar imal edilebilmektedir.
trafo-bakimi-yapan-firmalar

Trafo Bakımı Yapan Firmalar

Alteksan Mühendislik olarak,  yüksek gerilim trafolarınızı uzman teknik ekibimizle mobil olarak yağlı veya kuru tip trafolarınıza yerinde hızlı ve etkin bir bakım hizmeti sunuyoruz. Yüksek gerilim hücrelerinizdeki kesici, ayrıcı, kablo, kablo başlığı vb.  bağlantı elemanlarının bakım, değişim, arıza tespiti ve onarım işlerinin hizmetini vermekteyiz. (daha&helliip;)

Devamını Oku
trafo sorumlusu

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu

Piyasada trafo işletme sorumlusu olarak bilinir, işletmenizde mali müşavir nasıl zorunlu ise yüksek gerilim abonesi ve trafolu müşteri iseniz Elektrik Mühendisi trafoyu üzerine kaydettirmelidir. Elektrik mühendisi maaşlı/sigortalı çalışanınız ise ve elektrik mühendisleri odasından yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesi (daha&helliip;)

Devamını Oku
trafo-bakimi

Trafo Bakımı

Trafolar elektrik enerjisinin çeşitli gerilim seviyelerine çevrilmesi için vazgeçilmez cihazlardır. Gerilim seviyesi yükseltilebilir veya indirilebilir. Bakımlar konusunda uzman ve  deneyimli elektrik mühendisi kontrolünde yetkin personeller tarafından yapılır. (daha&helliip;)

Devamını Oku