Topraklama Kablo Rengi Ne Olmalıdır?

Topraklama sistemlerinin nasıl yapılacağı, kullanılacak malzemelerin özellikleri gibi yapılacak tüm işlemler Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği kapsamında belirlenmiştir. Tüm bina elektrik tesisatlarında kablo kanalları içerisinde 3 adet farklı renk kablo kullanılmaktadır.

Topraklama kablosu hangi renk elektrik işleri ile uğraşan herkesin bildiği sarı yeşil çizgili renkli olan kablodur. Bu dünyanın her yerinde aynıdır ve tüm sistemlerde aynı renkler kullanılmaktadır. Üç kablodan siyah ya da kahverengi olanı faz, mavi olanı ise nötr temsil etmektedir. Her topraklama sistemlerinde yapılan bağlantılar için bağlantı yapmadan önce mutlaka kablolar kontrol edilmeli ve yanlış bağlantılara neden olunmamalıdır.

Topraklama Kablo Rengi Ne Olmalıdır?

Topraklama

Elektrik tesislerinin ve elektrik ile çalışan tüm cihazların bir iletken kablo ile toprakla ilişkilendirilerek elektrik kaçaklarının önlenmesi sistemi topraklamadır. Topraklama nedir, topraklama kısaca can ve mal güvenliğini sağlamak için kaçak elektriğe karşı alınan tedbirler olarak tanımlanabilir. Topraklama sistemi yönetmelikler ile zorunlu hale getirilmiştir. Binalara elektrik enerjisi iki kablo ile gelir ve bina içerisinde kablo sayısı 3’e çıkar ve üçüncü kablo topraklama kablosu olarak tüm tesisata eklenir. Kolay tespit edilebilmesi için topraklama kablosu sarı yeşil çizgili olarak uluslararası standartlar ile belirlenmiştir.

Topraklama Önemi

Can ve mal güvenliği için mutlaka olması zorunlu olan bir sistem olan topraklama sistemi, elektrik kullanılan tüm sistem ve cihazlarda meydana gelebilecek olan elektrik kaçaklarının, kişi ve mala zarar vermesini önlemek için yapılmaktadır. Topraklama sistemi sayesinde cihazların metal aksamları üzerinde biriken elektrik akımının toprağa iletilmesi sağlanarak, çarpma olayının önlenmesi ve kaçak elektriğin etkisi ile cihazların bozulmalarının önüne geçilmektedir. Binalarda tüm cihaz ve metal bölümler bakır teller ile toprağa bağlanır. Elektrik kaçaklarında 30 mA üzeri akımlar insanların ölümlerine neden olabilirken, 300 mA üzeri olan kaçaklar yangınlara neden olabilmektedir. Tüm bunların önlenebilmesi için en iyi koruma yöntemi topraklama sistemidir.

Topraklama Türleri

Binaların yapı durumları, binalarda kullanılacak elektrik sistemlerine göre ölçümler yapılır ve yapılacak topraklama çeşidi belirlenir. Topraklama çeşitlerinden koruma topraklaması, elektrik ile çalışan cihazların elektrik ile bağlantısı olmayan metal kısımlarının boyasız olan bölümlerinin bir tel ile topraklama sistemine bağlanmasıdır. En koruyucu topraklama sistemi olarak bilinmektedir. Bu topraklama sistemi ile hem insanlar hem de çalışan cihazlar koruma altına alınmış olacaktır.

Topraklama Kablosu Nereye Bağlanır?

İşletme Topraklaması

İşletmelerin elektrik akım devresinin bir noktasından topraklama sistemine yapılan bağlantılara işletme topraklama ismi verilmektedir. Sistemlerde bulunan iletken bölümler ile beraber aktif bölümlerin topraklama sistemine bağlanmasıdır. İşletme topraklama sistemi, dirençsiz ve dirençli olarak iki şekilde yapılmaktadır. Dirençsiz topraklama, sisteme herhangi bir direnç koymadan yapılan topraklama bağlantısıdır. Dirençli topraklama sistemlerinde ise orta gerilim bir direnç konularak yapılan topraklama sistemidir.

Fonksiyon Topraklaması

İşletmelerde kullanılan elemanların istenilen fonksiyonu tamamlayabilmesi için yapılan topraklama sistemidir. Fonksiyon topraklama sistemine örnek olarak, yıldırım etkilerine karşı yapılan paratoner, raylı sistemlerin topraklanması, telsiz gibi haberleşme sistemlerinin topraklanması gösterilebilmektedir. Topraklama genel olarak statik elektriğe karşı yapılmaktadır. Statik elektrik için yıldırım düşmesi örnek olarak gösterilebilir.

Bunu işe yaramayan ancak büyük zararlara yol açabilecek akım olarak adlandırılabilir. Bu akımın kontrol altında tutulabilmesi için, bu akımı yakalayarak, iletken vasıtası ile herhangi bir yere zarar vermeden toprağa aktarılmasıdır. Statik elektrik, günlük hayatta sıklıkla duyulan bir terimdir ve kontrol edilemeyen, oluşan enerjisinden faydalanılamayan elektriktir. Statik elektrik, işletmelerde raylı sistemler ve çeşitli metal akşamların birbirine sürtünmesi sonucu ortaya çıkan enerjidir.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.