Topraklama Şeridi İmalatçıları

Yaşam alanımız olan evlerimiz ve iş yerlerimizde can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için elektrik akımlarının kontrol altında tutulmasını sağlayan topraklama büyük önem taşımaktadır. Topraklama işlemlerinde galvaniz şeritler kullanılmaktadır. Topraklama şeridi imalatçıları galvaniz şeritlerinin kalınlıklarını 3 mm ile 4 mm arasında, genişliklerini ise 30 mm ile 40 mm arasında üretmektedir. Bu şeritler binaların inşaları aşamasında bir bölümü toprak altında kalacak şekilde yerleştirilir.

Topraklama Şeridi Özellikleri

Binaların elektrik güvenliklerinin sağlanması için topraklama büyük önem taşır ve topraklama işlemlerinde kullanılacak ürünlerin kaliteli olması gereklidir. Galvaniz topraklama şeritleri uzun ömürlü ve kaliteli olmalıdır. Topraklama şeridi imalatçıları şerit üretiminde, şeritlerin;

  • Sıcak daldırma özelliği olmasına,
  • Korozyon dayanımının yüksek olmasına,
  • Kaplama tokluğunun bulunması,
  • Kalite kontrolünün kolay yapılabilmesi,
  • Hızlı ve kolay montaj edilebilir olmasına dikkat etmelidirler.

Topraklama Şeridi İmalatçıları

Topraklama Şerit Fiyatları

Topraklama işlemlerinde kullanılan galvaniz topraklama şeridi fiyatı üretici firmalar tarafından kalınlık ve genişlik ölçülerine göre belirlenmektedir. Galveniz topraklama şeritleri çeşitli ölçülerde, 1 mt, 1.5 mt ve 2 mt olarak faklı uzunluklarda üretilmektedir. Galvaniz topraklama şeridi fiyatı​​​​​​​ bu ölçülere göre adet üzerinden belirlenmektedir. Galveniz çelik topraklama telleri ise daha uzun ölçülerde üretilmektedir.

Topraklama ile Güvenlik Sağlanması

İş ve yaşam alanlarında insan can güvenliğini tehdit eden en büyük unsur elektrik akımıdır. Bina elektrik tesisatlarının döşenmesi esnasında, topraklama sistemleri yapılmakta ve yaşanabilecek elektrik kaçağı durumlarının önlenmesi amaçlanmaktadır. Topraklama şeridi imalatçıları tarafından en iyi iletimi sağlayan metal şeritler üretilmekte ve topraklama işlemlerinde bu şeritler kullanılmaktadır.

İşletme topraklama sistemlerinde, tüm elektrik tesisatı ve cihazların topraklama bağlantıları bir noktada topraklama baraları ile birleştirilerek toprak ile bağlantıları sağlanmaktadır. Topraklama sistemi olmayan bir tesisatta kullanılan tüm cihazlarda yaşanabilecek bir elektrik kaçağı durumunda, elektrik çarpması olaylarının yaşanması kaçınılmaz olacak ve can güvenliğini tehlikeye sokacaktır.

Topraklama Şeridi İmalatçıları

Topraklama ve Kaçak Akım Rölesi kullanılması

Can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için tüm alanlarda kullanılan elektrik sistemlerinde topraklama yapılmalıdır ve tesisatlar da kaçak akım röleleri kullanılarak belirlenen amper ölçüsü üzerinde bir akım oluştuğunda güvenlik açısından elektrik sistemin devre dışı bırakılmasını sağlamaktadır. Bu durumlarda hemen bir elektrik uzmanından yardım alarak kaçak noktası belirlenmeli ve sorun giderilmelidir.

Topraklama ile cihazların metal aksamları üzerinde oluşan elektrik geriliminin topraklama iletkenleri ile toprağa verilmesi sağlanır ve sorun oluşması önlenir. Kaçak akım rölesi ile her sistem için belirlenen amper oranı üzerine çıkıldığında sisteme dahil olan sigortasının atmasını sağlayarak tehlikeli durumların ortaya çıkmasını önlemektedir. Elektrik sistemlerinde insan vücuduna etki eden 30 mA oranında bir elektrik tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartacaktır. Kaçak akım miktarı 300 mA olduğunda ise yangın olayları meydana gelebilecektir. Kaçak akım röleleri ile bu olumsuzlukların önlenmesi amaçlanmaktadır.

Topraklama Şeritleri

Tüm inşaat işlerinde binaların temel aşamalarında elektrik topraklama şeritlerinin döşenmesi gerekmektedir. Temel aşamasında topraklama için sıcak daldırma galveniz şeritler kullanılmaktadır. Topraklama şeritleri imalatçı firmalar tarafından, TS EN 50164-2 standardına göre uygun ölçülerde üretilmektedir. İyi bir topraklama şeridi en az 50 mikron kaplama kalınlığında olmalıdır. Kaliteli ve standartlara uygun olarak üretilmiş olan topraklama şeritleri üzerinde TSE logosu bulunmak zorundadır ve şeridin her 4 metresinde bir logo bulunmalıdır. Kullanım alanlarına göre topraklama şeritleri farklı ölçülerde üretilmektedir. Maliyetin daha az olması için üretici firmalar tarafından 40 metre ve 50 metre seçenekleri ile üretilmektedir. Can güvenliği her şeyden önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan İşletme Topraklaması Kaç Ohm Olmalı? başlıklı makalemizde İşletme topraklaması nedir, Topraklama sistemleri ve Topraklama türleri hakkında bilgiler verilmektedir.