Topraklama Nedir? Nasıl Olur?

Topraklama mutlaka alınması gereken hayati bir önlemdir. Topraklamanın birden fazla çeşidi vardır. Peki, topraklama nedir? Topraklama hakkında detaylı bilgiler;

Topraklama Nedir?

Elektrik ile çalışan cihazlarda oluşabilecek elektrik kaçaklarına karşı alınan önleme topraklama denir. Hayati bir önlemdir. Basit bir sistem ile yapılır. Kaçak elektriğin toprağa verilmesiyle elektrik kaçaklarının önüne geçen bir sistemdir. İnsan hayatı ve kullanılan cihazların uzun ömürlü olması için elektrik kaçakları riskine karşı topraklama mutlaka yapılmalıdır. Topraklama sonucunda cihaz içerisinde oluşan fazla elektrik yükü toprak hattı üzerinden toprağa geçer ve herhangi bir nedenden dolayı cihaza dokunan kişilerin hayati tehlike yaşamasını engeller.

Topraklama Nedir? Nasıl Olur?

Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklama yapılırken belirlenen standartlar uyulması gerekiyor. Belirlenen standartlardan sonra mühendislik hesaplarına da dikkat edilerek topraklama yapılması gerekiyor. Doğru bir şekilde yapılmamış topraklama sistemi büyük riskler taşır. Bu anlamda özellikle insan ve hayvanların yaşadığı alanlarda toprağa geçiş direncinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Toprak direncinin az olması meydana gelebilecek tehlikeleri en aza indirgediğinden dikkat edilmesi gereken önemli hususlar içerisinde yer alıyor. İnsan ve hayvanlarının bulunduğu alanlarda toprak sisteminin toprağa geçiş direncinin maksimum 10 ohm olması gerekiyor. Bu değer ne kadar aşağı doğru inerse o kadar avantaj sağlanır.

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

Koruma Topraklaması: İnsanları, dokunma ve adım gerilimlerine karşı koruyan topraklama çeşididir. İşletme araçlarının pasif kısımları topraklanır. Alçak gerilim tesislerinde temas gerilimlerine karşı da yapılabilir.

İşletme Topraklaması: İşletme topraklanması, akım devresinin tesis içerisinde normal bir şekilde işletilmesi için kullanılır. Alçak gerilim şubeleri, transformatörlerin sıfır noktalarında uygulanır. Bir kutup veya orta iletken kullanılarak topraklanma işlemi gerçekleşir. Bu sayede sistem içerisinde toprağa karşı gerilim belirli değerler arasında kalır.

Fonksiyon Topraklaması: İstenilen fonksiyonların yerine getirilmesi için yapılan topraklama sistemidir.

İletişim tesisi ya da işletme elemanlarından istenilen fonksiyonları yerine getirebilmek için yaptırılır.

Fonksiyon topraklanmasına raylı sistem topraklanması ve yıldırıma karşı koruma örnek verilebilir.

Temel Topraklaması: Potansiyel dengelemenin etkisini artıran topraklama çeşididir. Topraklama yöntemlerinden kuvvetli akım tesislerinde ve yıldırıma karşı alınacak önlemlerde uygulanan en doğru yöntemdir. Temel topraklama da her yer beton ile kaplanır.

Topraklama Nedir? Nasıl Olur?

Topraklama Kablosu

Topraklamanın iyi olması ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için standartlara dikkat edilmesi gerekiyor. Kablo kesit hesabı da topraklama yönetmeliğine uygun şekilde yapılmalıdır. Kablo kesiti hesabından en önemli nokta kesitin yanlış yapılması halinde hatalı akımın oluşma durumudur. Bunun için topraklama konusunda standartlara uyulmalıdır.

Topraklama Kablosu Nasıl Bağlanır?

Topraklama kablosu, topraklama elemanları kullanılarak bakır levha veya bakır elektrot gövdesine bağlanılarak yapılır. Akım, gerilim gibi değerleri ölçmekte kullanılan avometre ile seri lambanın bir ucunu topraklama kablosuna diğer ucunu da cihazın üzerinde bulunan metal bir parçaya ya da vidaya dokundurmak gerekiyor.

Dokundurma sonucunda lamba yanar veya avometre bir sinyal verirse topraklama bağlantısı doğru şekilde yapılmıştır. Yanlış bağlamaya karşı topraklama kablosu rengi sarı veya yeşil olsun fark etmez, kontrol edilmelidir. Kabloların yanlış bağlanması arızalara, yangınlara sebep olabilir. Hatta elektrik çarpmalarına bile neden olabilir. Kablolama işleminden sonra yüksek gerilim ve alçak gerilim kabloları toprağın iç kısmına, kablo kanalları veya merdiven raflarına gömülür. Toprak içerisinde yerleştirilen kablolar 10 cm kumla kapatılmalıdır.

Çukurun üst kısmına koruyucu malzemeler yerleştirilir. Çünkü çukur açıldığı zaman kablolar zarar görmemelidir. Bunun haricinde orada topraklama olduğunu belirten ikaz şeritleri konulmalıdır. Topraklama kablosu farklı renklerde olmaktadır. İstenilen model ve renkte kablo alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Fiyatı Ne Kadar? başlıklı makalemizde faraday kafesi, Paratoner fiyatı ve Radyoaktif paratonerler hakkında bilgiler verilmektedir.