Topraklama Ölçüm Cihazı

İki ya da daha fazla sayıdaki tek fazlı sistemin gerilimleri arasında oluşan faz farkı trifaze sistem olarak adlandırılır. Bu sistem deki bağlantılardan üç tanesi faz bir tanesi de nötrdür. Burada bulunan üç faz hattı binaya eşit olarak dağıtılacak şekilde aktarılır.

Nötr hat tektir bu yüzden tüm katlara ayrılacaktır. Ev Odalarındaki prizler incelediği zaman 2 tane delik görülmektedir. Bu deliklerden bir tanesi nötr diğeri ise fazdır. Toprak bağlantılı bir prizin içerisinde ise üç tane bağlantı noktası vardır. Bunlardan biri toprak biri faz ve biri de nötrdür. Bağlantılarda bulunan topraklamayı topraklama ölçüm cihazı ile ölçmek mümkündür. Topraklama ölçümü için toprak megeri denilen toprak direnci test cihazı kullanılmaktadır.

Topraklama Nedir?

Topraklama, cihazdan gelen kaçak bir akımı topraklama sistemi vasıtası ile toprağa iletmek esasına dayalıdır. Çok sayıda topraklama çeşidi olan uygulamanın topraklama yönetmeliği esaslarına uygun yapılması gerekir.

Topraklama Kablosu Fiyatı

Topraklama çeşitleri:

– Levha elektrotu ile yapılan topraklama,

– Çubuk elektrotu ile yapılan topraklama,

– Kazayağı şeklinde yapılan topraklama,

– Şerit elektrot ile topraklama,

– Yer altı su boruları ile yapılan topraklama

– Metal elektrot ile yapılan topraklama,

– Bina ihata elektrotu ile yapılan topraklama.

Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklama bağlantılarından en yaygın olarak kullanılanı çubuk elektrot sistemidir.

Bunun için 1 metre uzunluğunda 2 ya da 3 adet bakır çubuk alınır. Bu çubukların çapı 12. 5 mm ila 40 mm arasında değişkenlik gösterir. Önemli olan ise bölgeden çekilecek olan akım miktarına uygun çapta bir çubuk seçimi yapılmasıdır. Eğer topraklama için iki ya da daha fazla çubuk kullanılacaksa bu çubukların arasındaki mesafeye dikkat edilmelidir. Mesafe topraklayıcılardan birinin en az iki katı olmalıdır.

Seçilen bakır çubuğa bir kablo bağlanır. Daha sonra toprak zeminde 1.5 – 2 metre derinliğinde çukur kazılır. Bakır çubuk bu çukura yerleştirilir. Buradaki topraklama direncini düşürmek için gem tozu ve bentoniteden oluşan karışımı yarım metre seviyesine kadar doldurmak gerekiyor. Kalan kısım ise toprak ile kapatılır. Son olarak da çubuğa bağlanan kablo, sistemin topraklama hattına bağlanır.

Topraklama Ölçümünün Teorik Prensibi

Toprak megeri yani topraklama ölçüm cihazı ile yapılan ölçümlerin teoriksel mantığı ve hesapları Dr. Frank Wenner tarafından 1915 yılında yapılmıştır.

Klasik tipteki toprak megerleri üç tane elektroda sahiptirler. Bunlar: E, P, C elektrotlarıdır.

E elektrot: Toprak Elektrotu

C elektrot: Akım Elektrotu

P elektrot: Potansiyel Elektrotu

Ölçüm için E ve C elektrotlarına sabit bir akım uygulanır. Bu uygulama ile E ile P elektrotları arasında potansiyel fark elde edilir. Son olarak V/I hesabı yapılır ve topraklama ölçüm cihazı toprak direnci olan R’yi verir.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

– Topraklama yapılırken şartellerin tamamen kapalı olduğundan emin olunmalı.

– Topraklama yaparken topraklama yönetmeliği kurallarına uygun hareket edilmeli.

– Kauçuk eldiven giyilmeli.

– Kontrol kalemi kullanılmalı.

– Sıfırlama işlemi için faz ve nötr ayrımına dikkat edilmeli.

– Elektrik hattı aralıklarla kontrol edilmeli.

Sıfırlama Nedir?

Sıfırlama, tavsiye edilmeyen bir uygulamadır. Topraklamanın olmadığı binalarda yapılır. Prizlerde bulunan toprak ucunun yine prizde bulunan nötr hattına bağlanması işlemidir. Bu uygulamanın sıkıntılı olmasının nedeni ise nötr hatta herhangi bir zarar gelmesi durumunda buradaki gerilimin boşalmasına engel olabilir. Bundan dolayı da cihaz üzerinde akacak bir yer bekler. Bu enerjiyi bulabileceği ilk yol insan ya da cihaz üzerinden boşaltması büyük risk teşkil etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.