Topraklama Ölçüm Raporu Örneği

İş yerlerinde ve evlerde kullanılan birçok elektrikli cihazların metal aksamlarında kullanılmayan bir elektrik akımı olduğu bilinmektedir. Bu durumun insan sağlığına zarar vermemesi ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınabilmesi için, cihazların metal aksamlarının toprak ile irtibatlandırılması işlemleri topraklama olarak adlandırılmaktadır.

Elektrik, hayatımızda önemli bir yere sahiptir ve kullanırken gerekli güvenlik tedbirlerini almak zorundayız. Özellikle iş yerlerinde yüksek elektrik akımı ile çalışan cihazlar için topraklama ölçüm raporu örneği bulunması zorunludur.

Topraklama Ölçüm Raporu Örneği

Topraklama Ölçüm Raporu

Dünya genelinde hayatı kolaylaştıran unsurlar başında elektrik gelmektedir. Tüm alanlarda kullanılan elektrik cihazların çalışması için gerekli olan enerji kaynağıdır. Elektrik enerjisi yalıtımı sağlanmış olan sistemler sayesinde güvenle kullanılabilmektedir. Topraklama raporu örneği alınan tedbirleri göstermekte ve kişileri bilgilendirmektedir. Topraklama ölçüm raporu örneği bulunmayan sistemler, insan sağlığını ve güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlar haline gelecektir.

Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklama denilen işlemler, elektrik ile çalışan tüm sistemlerin aktif olmayan bölümleri yani metal aksamlarının gerilim altında bulunmayan kısımlarının bir iletken ile toprakla bağlantısının sağlanmasıdır. Cihazlarda oluşabilecek elektrik kaçağı durumlarının insanlarda güvenlik sorunu oluşturmaması için bu iletkenler aracılığı ile elektriğin toprağa verilmesidir. Topraklama raporu örneği elektrik mühendisleri odasına kayıtlı bulunan, elektrik mühendisleri, elektrik – elektronik mühendisleri tarafından hazırlanmaktadır. Bu işlemler standartlara uygun olarak yapılmaktadır.

Topraklama Ölçüm Raporu Örneği

Topraklama Raporu Hazırlanması

Yapılacak olan topraklama işlemleri, ‘’Elektrik Tesisleri Topraklama Yönetmeliği’’ kapsamında, ölçüm ve raporlama yapacak kuruluşlar tarafından bünyelerinde bulundurdukları elektrik, elektrik – elektronik mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Raporların hazırlanabilmesi için kişilerin mühendis unvanına sahip olması gerekir. Topraklama raporu örneği Word formatında hazırlanır ve ilgili kuruluşa teslim edilir. Bu rapora göre kuruluşlar sistemleri sürekli olarak gözden geçirtmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Yapılan işlemler arasında;

 • Tesis topraklama ölçümü,
 • Makine gövdesi topraklama ölçümü,
 • Paratoner topraklama ölçümü,
 • Bina topraklama ölçümü,
 • Yüksek gerilim işletme sorumluluğu,
 • Temel topraklama ölçümü,
 • İç tesisat muayene raporu,
 • Zemin topraklama ölçümü işlemleri yapılmaktadır. Topraklama ölçümleri yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır.

Topraklama Ölçüm Raporu Örneği

Topraklama Ölçümleri ve Değerlendirme

Topraklama işlemlerinde yapılacak olan tüm işlemler kanunlarla ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Topraklama ölçümü yapacak olan kuruluş ve kişiler öncelikle;

 • Gözle kontrol,
 • Koruma iletkenlerinin bağlantılarının kontrol edilmesi ve ölçülmesi, denetlenmesi,
 • Elektrik tesisatının yalıtımının direnç ölçümünün yapılması, denetlenmesi,
 • Toprak direncinin ölçülmesi,
 • Elektrik beslemesinin otomatik kesilme sisteminin denetlenmesi,
 • Hata akım düzeninin kontrolü, şeklinde sıralama yapmak mümkündür.

Yapılacak işlemlerde yetkili olan mühendisler tarafından yönetmelikle belirlenen form şablonlarının kullanılması ve bu formların uygun şartlarda hazırlanması, periyodik kontrollerinin sağlanması gerekmektedir. Periyodik kontroller, elektrik üretimi ve dağıtımı tesisleri için 2 yılda bir, enerji nakil ve dağıtım hatları için ise 5 yılda bir olarak yapılması gerekmektedir. Sanayi tesislerinde ise, topraklama dirençleri ölçümleri ve muayenelerinin 1 yılda, diğer muayene ve kontrollerin ise 2 yılda bir yapılması gerekir. Sabit olmayan yer değiştirilebilen sistemler için 6 ayda, sabit işletmeler için 1 yılda bir kontrol yapılmalıdır.

Topraklama Hizmetleri

Tüm kuruluşlar topraklama işlemleri için, topraklama ölçüm ve kontrol hizmetleri veren kuruluşlardan destek alabilirler. Topraklama işlemleri ile ilgili yapılan kanuni düzenlemeler ile parlayıcı, patlayıcı ve zararlı madde kullanılan iş yerlerinde alınacak olan tedbirler yine kanunla belirlenmiştir. Islak ortamlarda çalışan elektrikli cihazların bulunduğu sistemlerde topraklama ölçümleri ve muayeneleri periyodik olarak kontrol edilmesi 1 yılı aşmamalıdır. Topraklama ölçümü için destek alınacak olan firmalardan yetki belgeleri ile ölçüm yapacak olan personelin mühendislik belgelerinin istenmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan AG Parafudr Seçimi başlıklı makalemizde ag Parafudr, Kısa devre akımı ve Parafudr Seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.