Topraklama Nedir?

Elektrik ve elektronik alanında yapılan çalışmalarda kullanılan birçok teknik terim ve uygulama bulunmaktadır. Bu terimlerden birisi de oldukça önemli ve gerekli bir uygulama olan topraklamadır. Günümüzde basit veya kompleks yapıda ve sistemlerde bir çok topraklama uygulaması yapılmakta ve bir çok kişi bu uygulama ile ilgili olarak topraklama nedir sorusunu sormaktadır. Teorik alanda oldukça basit, uygulamada oldukça kompleks bir yapıda anlatılabilecek topraklama nedir sorusuna verilebilecek en basit cevap ise: bir elektrik devresine toprak hattının bağlanmasıdır.

Topraklama Nedir ve Neden Yapılır?

Topraklama, elektrik kaynağı ile çalışan bir cihazın, elektrik devrelerinden birisinin toprak hattına bağlanması uygulamasıdır. Burada ki amaç cihazda meydana gelebilecek herhangi bir elektrik kaçağında ya da cihazda meydana gelebilecek bir arıza veya sorunda elektriğin devreden toprağa aktarılmasını sağlamaktır. Bu sayede cihazda elektrik nedeni ile meydana gelmesi muhtemel olan arızaların önlenmesi ve cihazın korunması mümkün hale gelmektedir. Sadece cihazın değil aynı zamanda cihazdan kaynaklı olarak meydana gelebilecek mal ve can hasarları da önlenmektedir.

Topraklama Uygulaması Yasal Bir Zorunluluk Mudur?

Topraklama uygulaması sanılanın aksine keyfi bir uygulama değil aksine yasal bir zorunluluktur. Yapı ve durumuna bağlı olarak elektrik tesisatı bulundurulan, kanunda yer alan alanlarda mülkiyet ve söz hakkı sahibi olan kimseler, 21.08.2001 tarihinde yayınlanan resmi gazetede ki hükümler gereğince topraklama yaptırmak zorundadırlar. Bunun yanı sıra bu kişiler yapılarına ve sistemine bağlı olarak 1-5 sene arasında değişen süreçlerde topraklama raporu almalıdırlar. Bu süreçleri en iyi şekilde anlamak için paratoner topraklama ölçüm raporu örneği incelenebilmektedir.

Topraklama Ölçüm Raporunu Kimler Verebilir?

Topraklama uygulamasında yasal olarak şart koşulan hükümlerden birisi de topraklama ölçüm raporudur. Bu anlamda küçük bir araştırma ile paratoner topraklama ölçüm raporu örneği ve hükümlerine ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra bu rapor herkes tarafından verilememektedir. Bu da topraklama ölçüm raporu kimler verebilir sorusuna neden olmaktadır. Topraklama ölçüm raporu, devletten bu alanda çalışma yapmak için gerekli izin ve belgelere sahip şirketler tarafından verilmektedir.

Topraklama ölçümü alanında hizmet veren firmamız ALTEKSAN bu anlamda topraklama ölçüm raporu kimler verebilir sorusunu soranlara destek olmaktadır. TMMOB bünyesinde ve izninde faaliyet sürdüren ALTEKSAN’ın verdiği topraklama raporu istanbul, Sakarya ve Kocaeli’nde müşterilerimize sunulmaktadır. Bu anlamda verilen topraklama raporu fiyatı ise büyük oranda değişiklikler göstermektedir. 1-5 sene arasında yaptırılması zorunlu olan topraklama raporu istanbul gibi büyük şehirlerde devrenin ve sistemin yapısı ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu da topraklama raporu fiyatı ve ücretlendirme politikasını değiştirmektedir.

Bir önceki yazımız olan AG Topraklama Raporu başlıklı makalemizde ag topraklama raporu hakkında bilgiler verilmektedir.