Topraklama Kablosu Nereye Bağlanır?

Bir bina veya tesis için yapılacak olan topraklama sistemleri için ön hazırlıklar yapılmalıdır. Bu ön hazırlıklar, topraklama levhalarının yerleştirileceği toprak alanın açılması, tesis elektrik tesisatı kablo çekilmesi işlemlerinde topraklama kablolarının da akım kabloları ile birlikte çekilmesi gibi işlemlerdir.

Topraklama levhaları olan bakır ya da galvaniz levhalar için bina dışında bir alana 1,5 metre derinliğine kadar bir çukur açılır ve topraklama levhaları buraya zemine dik konumda olacak şekilde yerleştirilir ve levhaların etrafı toprak ile iyice doldurularak sıkıştırılır. Peki, topraklama kablosu nereye bağlanır? Toprağa yerleştirilen topraklama levhalarının üst bölümdeki uç kısımlarına delik açılır ve binadan gelen topraklama kablosu buralara bağlanır ve vidalar ile sıkıştırılarak iletkenlik artırılmaya çalışılır.

Topraklama Nasıl Olmalı?

Bina İçi Topraklama

Bina içerisinde kullanılan tüm elektrikli makine ve çeşitli cihazlar elektrik akımı olmayan metal kısımlarına dışı yalıtım malzemesi ile kaplı topraklama kablosu uçları vidalanarak bağlanır. Elektrik tesisatı içerisinde ise sarı yeşil çizgili renkli topraklama kablosu çekilerek tüm tesisatın topraklama sistemi yapılmış olur. Bina elektrik prizlerinin bazıları topraklama bağlantılı olarak yapılır ve evlerde buzdolabı, çamaşır makinası gibi elektrikli ev aletleri bu prizlere bağlanarak topraklama sistemine bağlanmış olur.

Cihazlarda oluşacak olan elektrik kaçaklarının insanlara ve cihaza zarar vermesi önlenmiş olur. Elektrik tesisatında bulunan topraklama iletken kablosu, toprağa gömülen topraklama levhalarına bağlanarak tüm tesisatın topraklaması yapılmış olur. Ayrıca bina içerisinde bulunan tüm metal su boruları, çelik konstrüksiyon yapılar topraklama sistemine bir iletken tel ile bağlanarak yıldırım gibi statik elektrik olaylarının kişilere ve mallara zarar vermesi önlenir.

Topraklama Ölçümlerinin Yapılması

Bina veya tesisleriniz için topraklama sistemi yapmadan önce kullanılacak elektrik akım direnci ile topraklama direncinin ölçülmesi gerekir. Bu işlemler Elektrik Enerjileri Topraklamalar Yönetmeliği tarafından belirlenen standartlara göre yapılır. Bu işlemlerin yapılması ise yapacak olan kişilerin mühendislik unvanına sahip olması ve Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı elektrik ya da elektronik mühendisi olması zorunludur. Bu uzmanların yapacağı ölçümlere göre tüm tesis, topraklama sistemi projesi hazırlanır ve hazırlanan projede kullanılacak topraklama kabloları özellikleri belirtilir.

Topraklama Ölçüm Raporunu Kimler Verir?

Topraklama Kabloları Hangi Renk Olur?

En basit olarak evlerimizde bulunan topraklı prizleri açtığımızda üç farklı renkte üç kablonun bulunduğunu görürüz. Bu kablolardan mavi renkli olanı nötr, kahverengi olanı faz, sarı ya da sarı yeşil çizgili olanı ise topraklama kablosu olmaktadır. Elektrik tesisatlarında kullanılan bu renkler uluslararası standartlar ile belirlenmiş ve dünyanın her yerinde aynı şekilde kullanılmaktadır.

Topraklama Olmaması Tehlikeli mi?

Tüm tesisler ve binalar için topraklama can ve mal güvenliği için elektrik akımlarına karşı yapılan bir güvenlik sistemidir. Topraklama olmadığı zaman evlerimizde bile kullandığımız çamaşır makinası, fırın, buzdolabı gibi cihazlarda oluşabilecek en küçük elektrik kaçağı çarpılmamıza neden olacak ve bizlere büyük zarar verecektir. Ayrıca canlılara zarar verebildiği gibi cihazlara da zarar verecek ve cihazların elektrik devrelerinde hasar oluşmasına neden olacaktır.

Dış Etkenlere Karşı Topraklama

Bina için tüm elektrik sistemleri ve cihazlar için topraklama sistemi yapıldığı gibi dış akımlar içinde topraklama yapılmalıdır. Dış etken, statik elektrik akım oluşumudur. Bu yıldırım düşmesi olayıdır. Diğer etkenler ise metal akşamların birbirine sürtünmesi ile oluşabilecek akım etkileridir. Yıldırım olayına karşı önlem olarak binalarda kullanılan paratoner bir topraklama sistemidir. Binaların en yüksek bölümüne bağlanan bir iletken bakır tellerin muhafazalı bir şekilde bina dışından toprakta bulunan topraklama iletkenlerine bağlanması ile fonksiyonel topraklama yapılmış olur.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.