Topraklama Kablosu Fiyatı

Topraklama kablosu fiyatı ürün özellikleri ve ölçütlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Kullanılan alana göre belirlenen topraklama kablosu, farklı kalınlık ve genişliklerde imal edilmektedir. Nitelikli ürün kullanımı ve TSE standartlarına uygunluk dahilinde imal edilen kablolar, can güvenliğinin sağlanması için önem taşır.

Topraklama kullanım alanları dahilinde, bina ve tesislerin yıldırımdan korunması, elektrik kaçaklarının önlenmesi ve herhangi elektriksel sorunda kaçakların doğrudan toprağa iletilmesi için topraklama yapılması ve topraklama kablolarının özenle seçilmesi gereklidir.

Topraklama Kablosu Fiyatı

Topraklama Kablosu

Topraklama, genel anlamda elektriğin özgül direncinin toprağa iletilmesi olarak bilinir. Elektrik devresi, sistemi ve şebekelerinin olduğu her alanda uygulanması ve olası risklerin önlenmesi gereklidir. İletkenler, elektrotlar ve enerji taşıyan kablolarda risklerin önlenmesi, yangın veya yıldırım gibi sorunların ortadan kaldırılması ve can güvenliğinin sağlanabilmesi için önemle uygulanması gereklidir.

Topraklama işleminin sağlıklı şekilde yapılması ve kullanılacak alana bağlı olarak nitelikli uygulama yapılması gereklidir. Topraklama kablolarının da belirlenen kalite standartlarına uyması gereklidir. Çok sayıda topraklama kablosu çeşitleri bulunmakta ve topraklama kablosu fiyatı ürünlerin özelliklerine göre belirlenmektedir.

Topraklama Kabloları Nasıl Uygulanır?

İletken özelliğine sahip materyallerde kullanılması gereklidir. Yapılarda bakır elektrotlar ve bakır levhalar üzerine doğrudan bağlanır. Topraklama kablosu bağlanırken; avometre probunu ile kontrol sağlanabilir. İşlemin başarılı şekilde yapıldığının sağlaması olarak, avometrenin ucunu topraklama kısmına diğer ucunu ise cihazın üzerindeki metal bölüme değdirerek kontrol sağlanabilir. Şayet işlem esnasında lamba yanıyor ise doğru ve nitelikli şekilde topraklama kablosu bağlanmış sayılır.

Topraklama Kablosu Çeşitleri

Topraklama çubuğu fiyatı ve topraklama kablosu fiyatları, ürünlerin özellikleri ve çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Topraklama kabloları iletken ve yalıtkan olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Tek damar veya çoklu damar çeşitleriyle iletken kısımlar, kablolarda enerji akışını ideal şekilde yapan kısımlardır. Alüminyum ya da bakırdan imal edilirler.

Topraklama kablolarının yalıtkan kısımları ise elektriği iletmeyen kısımlarıdır. Bu kısımlar genellikle plastiklerden veya kağıttan üretilirler.

Topraklama Kablosu Fiyatı

Topraklama Kullanılan Alanlar

İletkenlikleri ve yalıtkanlık özelliklerine göre kullanılan topraklama kabloları hemen her yapıda kullanılmaktadır. Sabit kablolar ve hareketli kablo çeşitlerinin yanı sıra ağır, normal ve hafif iletme türü kablo çeşitleri bulunmaktadır. Enerji kabloları, kumanda kabloları, telefon kabloları, haberleşme kabloları ile sinyal kabloları gibi çok sayıda alan ve türde kullanılmaktadır.

Farklı özellikler, boyutlar ve renklerde imal edilen topraklama kabloları, üretim özellikleri, ham madde ve ürünlerin markalarında göre fiyat farklılığı göstermektedir.

Topraklama Çubuğu Nedir?

Topraklama çubuğu, topraklama elektrotu olarak bilinmektedir. Topraklama işlemi yapılırken kullanılan ekipman, derin topraklayıcı olarak da bilinmektedir. Toprağa, ortalama 60 cm derinlik kazılarak çakılan topraklama çubuğu, belirlenen noktalara yerleştirilerek topraklamanın ideal biçimde sağlanmasına olanak sunar.

Topraklama elektrotları kendi uzunluklarının iki katı aralık oranlarında tespit edilen noktalara yerleştirilmektedir. Bakır topraklama elektrot ya da galvaniz topraklama elektrot olarak iki farklı türde imal edilmektedir. Topraklama çubuğu fiyatı, kullanılan materyale ve ürün özelliklerine göre belirlenmektedir.

Topraklama Çubuğu Fiyatları

Ürünlerin TSE standartlarında olması, belirlenen mevzuat ve kalite uygunluğunun olması can güvenliği açısından önemlidir. Ayrıca kaliteli ürün kullanımı, uzun ömürlü kullanma avantajı sağlamaktadır. Korozyona karşı dayanımlı ürünler tercih etmeli ve bağlantı ekipmanlarında korozyon bantları kullanılmalıdır.

Topraklama elektrotu fiyatları üretici firmalara ve ürün özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Marka ve ürün özellikleri, bakır veya sıcak daldırma galvaniz özelliklerine göre topraklama ekipmanlarının fiyatları belirlenir. Genellikle bakır materyaller daha yüksek fiyatlarla sunulmakta, üretim özelliklerine ve kullanım fonksiyonlarına göre farklılık göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.