Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma

Solar tesisatlarda, solar sistem jeneratörü genellikle açık alanda bulunur. Yıldırımdan korunma yönetmeliği tarafından bazı binalar duruma bağlı olarak, dönüştürücüler açık havaya monte edilir. Zaten tarafın yıldırımdan korunma yönetmeliği bu nedenle, foto voltaik tesisatın tasarımı hakkında bir işlemin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için kontrol edilmelidir. Yıldırım ve dalgalanma koruması için bu önlemler gerekli olabilir. Ulusal teknik standartlara ve ulusal planlama yönetmeliklerine ek olarak, bu mecburi bir güvenliktir.

Tesisin sigorta şirketi, yıldırıma karşı koruma gerektirir. Uzmanlar yıldırımdan korunma sistemlerine her zaman hangi önlemlerin gerekli olduğunu kontrol etmelidir. Bu belge genel olarak ve inverterlere göre aşırı gerilim korumasını göstermektedir. Aşırı gerilim koruma cihazlarının bazı özellikleri açıklanmıştır. SMA invertörleri yıldırım korumasının konusu sadece bu belgede tartışılmaktadır. Yıldırımdan korunma yönetmeliği kısaca böyledir.

Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma

Yıldırımdan Korunma

Yıldırımdan korunma sistemleri, yıldırım çarpmasından kaynaklanan hasarı önlemek için tasarlanmıştır. Yıldırımdan korunma yöntemleri harici ve dahili yıldırım koruması arasında bir ayrım yapılır. Dış yıldırımdan korunma, yıldırımı ve dikkati dağıtmaya yarar. Böylece yıldırımdan korunma yöntemleri doğrudan yıldırım çarpmasının bina ve tesislere olan etkilerinden korunurlar. Harici yıldırımdan korunma, çekiş cihazlarından, davlumbazlardan ve ilgili topraklama tesisatı dahili yıldırımdan korunma metalik arasında eşit bir bağlantı oluşturur.

Tesis içerisinde tesisat ve kablolama metalik ve iletken parçaları kurulumu su boruları bu amaçla doğrudan birbirlerine bağlanır. Bir dalga koruyucu ile topraklama sistemine dolaylı olarak bağlanır. Aşırı gerilime karşı koruma, elektrikli ve elektronik cihazlarda hasarı önlemek için kullanılır. Dalgalanma koruma cihazı voltajın ani yükselmeleri ile yok edilmesini önler.

Yıldırım Kategorisi

Yıldırımdan korunma ve hipertansiyon çeşitli nedenlerle gerekli olabilir. Belirli bina veya tesis türleri için, hastaneler, yıldırımdan korunmak zorundadır. Mevcut binalarda kurulu olan foto voltaik kurulumlar dikkate alınmalıdır. Yıldırım koruma cihazları 3 kategoriye ayrılmıştır. Ancak en güçlüsü temel koruma en büyük transfer kapasitesine sahiptir, çünkü doğrudan yıldırım çarpmasını şarj etmek için tasarlanmışlardır. Yıldırım akımlarının veya kısımlarının sadece geçemeyeceği durumlarda kullanılırlar.

Yıldırım akımları, akımın dağıtımını, potansiyel müşteri sayısından alır. Yıldırımdan korunma kurulumu ve boru hatlarının sayısı, yıldırım koruma sınıfının yanı sıra akım da cihazın seçimi olabilir. En ekonomik çözüm genellikle yalıtım mesafesini arttırmak için yıldırımdan korunma tesisatının uyarlanmasıdır.

Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma

Korunma Yöntemleri

Orta koruma yıldırım koruyucuları daha küçüktür. Kapasite ve orta düzeyde etkili yıldırım çarpması, yakın yıldırım çarpışmalarında, dış yıldırım tesisinde koruma, tehlikeli olabilecek elektro manyetik alanlar yaratır.

Elektrik devrelerinde yüksek gerilimler en yüksek akım değerleri hiper tansiyon yıldırım akımından çok daha küçüktür. Daha küçük olan nabzın süresi ve dolayısıyla sağlanan enerjidir. Yıldırımdan korunma yöntemleri arasında ayrıntılı koruma kapasitif taşıma kapasitesi mevcuttur. Hassas elektronik terminallerini yıldırım çekerler sayesinde koruyorlar.

Uzak yıldırım çarpmalarından kaynaklanan parazitler SMA inverterleri spd’lere ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmıştır. Tipik olarak, spd’lerdeki rezidüel gerilim, korunma seviyesi olarak adlandırılan, korunacak olanıdır. Cihaz, spdnin empedans transfer kapasitesi kadar yüksektir. Spd koruma seviyesi genellikle gerilim direncinden daha yüksektir. Bu durumda koruma seviyesini koruyacak cihaza uygun bir değere düşürmek gerekmektedir.

Yıldırım Tehlikesi

Yıldırım düştüğünde telefon hattına girerse telefon, faks, modem yönlendirici, bilgisayarlar ve ona bağlı diğer her şey imha olur. Bu telefon hattından girer birçok aletleri tahrip eder. Evin sıhhi tesisatında topraklamanın bir yolunu bulursa, o anda banyo yapan birini kolayca öldürebilir bu oldukça sık görülür. Binanın dışındaki metal bir cisme çarpıyor ve metal iskeletine dayanana kadar içeriye doğru ilerliyor. Şimşeklerin 25 cm kalınlığında bir plaka üzerinde 5 cm çapında bir delik açtığı bir olaya şahit olunmuştur.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçüm Raporu Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }