Yıldırımdan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Negatif bulut ile pozitif bulut arasındaki elektrik boşalması ile oluşan yıldırım, çoğu zaman insanlar için tehlikeli olabilmektedir. Çünkü bu boşalma bulutlar arasında olabileceği gibi yer ile bulut arasında da gerçekleşmektedir. Bu durum genellikle yerden buluta doğru gerçekleşir. Ancak bazı hallerde buluttan yere doğru oluşum göstermektedir. Bu aşamada insanlar ve beşeri çevre için tehlikeli olabilmektedir.

Yıldırımdan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yıldırım Nasıl Oluşur?

Yıldırım olarak tanımlanan oluşum, bulutlar arasındaki enerji değişimini ifade etmektedir. Negatif ve pozitif yüklü bulutlar arasındaki enerji aktarımıdır. Yıldırımın oluşmasındaki temel faktör bulutların içerisindeki buz kristallerinin sürtünmesi ile enerjinin açığa çıkmasıdır. Şimşek ile yıldırım kavramları birbirinden farklıdır. Şimşek olarak adlandırılan hadise sadece bulutlar arasındaki enerji transferini anlatır. Yıldırım ise bulut ile yer arasındaki enerji transferini anlatmaktadır. Bu nedenle yıldırımdan korunmak, beşeri çevre için önemlidir.

Yıldırımdan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yıldırım Düşmesinden Önce Yaşanan Durumlar

Yıldırım, bulut ile yer arasında gerçekleşebildiği için insanlar için tehlikeli olabilmektedir. Bir yıldırımın insan üzerine düşme ihtimali az olsa bile bu olay zaman zaman gerçekleşebilmektedir. Bilimsel araştırmalar sonucunda bir alana yıldırım düşmeden önce insanlar üzerinde bazı değişimler gözlenmiştir. Bunlar arasında saçların dikleşmesi ve derinin karıncalaşması da vardır. Bu durumlar bu alana yıldırım düşmesini göstermektedir. Bu süreçte yıldırımdan korunmak önem taşımaktadır.

Yıldırımdan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yıldırımdan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Beşeri çevre için tehlike oluşturan yıldırımdan korunmak için birçok önlem yolu vardır. Bunları uygulayarak yıldırımın vücuda ve yaşam alanlarına zarar vermesi engellenebilir.

1) Yaşam alanlarının çatılarına yıldırımı toprağa yönlendirecek yıldırımsavarlar konulmalıdır.

2) Su birikintileri, ağaçlar, elektrik telleri gibi tehlikeli olabilecek yerlerden uzak durulmalıdır.

3) Yağmurlu bir havada yıldırım tehlikesi söz konusuysa yağmur damlalarından vücudu uzak tutmalıdır.

4) Açık alanda duruluyorsa hemen bir kapalı alan bulup içine girilmelidir.

5) Kapalı alan yoksa yere çömelerek ve başı öne doğru eğerek tehlikenin geçmesi beklenmelidir.

6) Şemsiye gibi sivri uçlu eşyalar bu esnada kullanılmamalıdır. Yağmur yağıyor olsa bile şemsiye hemen kapatılmalıdır. Sivri uçlu metaller taşınmamalıdır.

7) Bina ve otomobil yıldırım tehlikesi geçene kadar en güvenli yerler arasındadır. Otomobillerin lastikleri enerjiyi toprağa ileteceği için insanlar için korunma alanı durumundadır. Bunlar yıldırımdan korunma yolları nelerdir sorusuna cevap oluşturmaktadır.

Yıldırımdan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yıldırım Aynı Alana Birçok Kez Düşebilir mi?

Yıldırım olayının aynı yere defalarca düşme ihtimali her zaman vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Empire State adlı binaya 15 dakikalık zaman diliminde 15 defa yıldırım isabet etmiştir. Bu durum yıldırımdan korunmak için insanların önlemler alması gerektiğini göstermektedir. Bu noktada yıldırımsavarlar (paratoner) ve binaların içerisindeki topraklama donanım önemlidir.

Yıldırımdan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yıldırım Düşerken Yapılmaması Gerekenler

Yıldırımdan korunmak için ne yapmalıyız sorusu kadar, yıldırım düşerken yapılmaması gerekenler de önem taşır. Yıldırım sırasında açık alanlarda durulmamalıdır. Evde duş almak gibi faaliyetlerden uzak durulmalıdır. Su ile temastan kaçınılmalıdır. Elektronik eşyalar ve bilgisayar sistemlerinden, haberleşme araçlarını kullanmaktan uzak durulmalıdır. İnsanların dikkat edeceği bu önlemlere yıldırımdan maksimum ölçüde korunmak mümkündür.

Can ve mal güvenliği için şimşek ve yıldırım konularının doğru şekilde anlatılması gerekmektedir. Bu konuda doğru eğitimler verilerek bireylerin tehlikeli olan bu konulardaki davranışları öğretilmelidir. Özellikle okul dönemindeki çocuklara bu konuda verilecek nitelikli eğitim bilinçli bireylerin yetişmesini sağlayacaktır. Yıldırımın insan üzerine düşmesi nadiren olan bir olaydır. Ancak yine de gereken önlem alınarak yıldırımdan korunmak için can ve mal güvenliği sağlanılmalıdır. Bu önlemler yıldırımdan korunmak için ne yapmalıyız sorusuna cevap oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Trafo Nedir? Hangi İşler İçin Kullanılır? başlıklı makalemizde trafo nedir, yüksek gerilim trafo bakımı ve yüksek gerilim trafo bakımı firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.