Paratoner Ölçümü Nasıl Yapılır?

Paratoner ölçümü ile paratoner bakımı yılda 1 kez olmak kaydı ile kanuni zorunluluk olarak yapılması gereken işlemler arasında yer alırlar. Paratoner ölçümü nasıl yapılır sorusuna cevaben ölçüm değerinin doğru çıkabilmesi için öncelikli olarak cihazın bakımının yapılması gerekmektedir. Paratoner ölçümü kanunda belirtilmiş olan akredite kurumlar tarafından yapılmaktadır. Paratonerin tek başına yıldırımdan koruma işlevine sahip olmaması parafudr sistemlerinin de kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Ölçümü yapan işletmenin bu konuda yetkilendirilmiş kurum olması oldukça önemlidir.

Paratoner Ölçümü Nasıl Yapılır?

Paratoner Ölçümü Yapma

Topraklama tesisatının ölçümü ile oldukça benzerlik gösteren paratoner ölçümü binada sağlıklı bir temel atılmış ise eş potansiyel bara sisteminin yapılarak bina tesisatına bağlanması ile yapılabilmektedir. Topraklama işlemi sağlıklı değilse ya da binada bu sistem yok ise öncelikli olarak toprak hattının kurulması ve daha sonrasında paratoner ölçümü yapılması gerekir. Bina dışındaki toprağın altına 20 ila 45 cm kadar derine inecek şekilde ve mümkün olduğu kadar en sıkı dokulu toprak tercihi yapılarak topraklama çubukları ile topraklama levhaları gömülür ve daha sonrasında bara sistemi eklenerek paratoner ölçümü tamamlanmış olur.

Paratoner Bakımı

Paratoner bakımı, sistemde yer alan bütün ekipmanların genel bir kontrolden geçirilmesi olarak tanımlanabilir. Yapının dış kısmında yer alan ve paslanmaya karşı dirençli olmayan bir ekipmanın ihtiyaç duyulduğu durumlarda değişiklik yapılmalıdır. Paratoner sistemlerinde en fazla kaynak ve bağlantı noktaları ile beraber korozyona uğranması sonucunda bazı muhtemel parçaların bakıma ihtiyaç duydukları görülmektedir. Yakalama ucu ile beraber iniş iletkeni bağlantısının oldukça önemli olması paratoner bakımında ihtiyaç duyulan sistemlerden biridir.

Paratoner Ölçümünde Kullanılan Cihazlar

Kanun tarafından akredite edilmiş olan kurumların paratoner ölçümü esnasında kullanmakta oldukları cihazları yine kanun tarafından belirlenmiş olan cihazlardan oluşmaktadır. Akredite edilmiş olan kuruluşun çalışanları paratoner ölçümü yapmaya gittikleri zaman bu ölçümü FLUKE 1653B modeline ait olan 2669054 seri numarası ile sistemde yer alan Multifunction Tester ile gerçekleştirmektedir. Bu cihaz akredite olmuş olan kuruluşlarda kullanılması gereken cihazlardan bir tanesi olarak paratoner ölçümünde geçerliliği olmakla beraber, doğru verilerin elde edilmesine de olanak tanımaktadır. Paratoner ölçümü oldukça hassas bir konu olup kanun hükmündeki kurallara uyulmak zorunluluğu bulunur.

Paratoner Ölçümü Nasıl Yapılır?

Paratonerlerin Yıllık Bakım Periyodları

Paratonerlerin yıllık bazda kontrollerinin yapılması kanunen zorunlu bir durum olup kontrolü sağlanmayan işletmeler için mühür vurulma durumu söz konusu olmaktadır. İş Ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında paratoner ölçümlerinin ve yıllık bakımlarının sene içerisinde 1 kez olmak kaydı ile yaptırılması yeterli olacaktır. Yönetmelik bazında yer alan bilgiler doğrultusunda bu bakım ve ölçüm işlemlerinin kanun tarafından akredite edilmiş olan yetkili kuruluşlar tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde tehlike durumları ortaya çıkabilmektedir.

Paratoner Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paratoner ölçümü esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususlar;

-Topraklamanın düzgün bir şekilde yapılıp yapılmadığı

-Paratonerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı ve arıza durumu

-Ana topraklamanın sağlamlığı

-Kaynak bağlantı noktalarının sağlamlığı

-Paratonerin yalıtkan ve iletkenlerde her hangi bir kırılma ya da arızanın olup olmadığı

-Paratoner başlığı ve direk

-Toprak içerisinde yer alan çubukların durumu şeklinde sıralanabilmektedir. Paratoner ölçüm işlemi oldukça hassas bir işlemsel bütün olmakla beraber bu etmenlerin kontrolü yapılmadan ölçüm yapmak, verilerin doğru bir şekilde ortaya çıkmasına engel olur. Zaman kaybı olmaması açısından paratoner ölçümüne başlamadan önce bu hususların kontrolünün sağlanması uzman tarafından yapılmalı ve daha sonrasında ölçüm uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }