Paratoner Nasıl Çalışır?

Paratonerlerin Önemi

Bulutlar her zaman sadece yağmur damlaları taşımıyor. Yoğun negatif ve pozitif yük taşıyan bulutlar zaman zaman gökyüzünde hareketlenebiliyor. Bu bulutların çarpışması sonucunda ise yorun bir elektrik akımı enerjisi oluşuyor. Bu enerji oluşumu yıldırım olarak adlandırılmaktadır. Yıldırım savar olarak bilinen paratoner ise yıldırımda oluşan elektrik akımının kontrollü bir şekilde yer yüzüne indirilerek nötrleşmesini sağlamaktadır. Burada mantık bulutlarda biriken ve zamanla yoğunlaşan, çarpışma sonucunda ortaya çıkan enerjinin topraklama sistemi ile toprağa aktarılmasıdır. Bu nedenle de paratoner çeşitleri etkili birer güvenlik önlemleri olarak kullanılmaktadır.

Paratoner olmayan bölgede yıldırım kontrolsüz bir şekilde gökyüzüne en yakın bina ve ağaca düşmektedir. Yıldırım düşmesi kontrol altına alınmadığında son derece zarar veren ve ölümlerle sonuçlanan bir doğal afete dönüşmektedir. Hem insan hayatını hem de diğer canlıların yaşamını ciddi oranda tehdit etmektedir. Bu durum göz önüne alındığında ise paratonerlerin önemi daha belirgin olmaktadır.

Paratonerlerin Çalışma Prensibi Nedir?

Paratoner yıldırım anında açığa çıkan akımın yer yüzüne güvenli, bir şekilde alınmasını ve oluşacak tüm tehlikeleri ortadan kaldırmayı amaçlar. Paratoner oluşacak bir faciayı önlemektedir. Topraklama sistemini daha büyük ve daha güçlü bir şekilde yapılarak yıldırım savar olarak kullanılmıştır. Asıl çalışma prensibi de tamamen topraklama sistemi şeklindedir. gökyüzüne en yakın olacak yükseklikte boru ve yapılar içerisinde güçlü topraklama sistemleri kurulmaktadır. İletken teller ve bu tellerin ucunda bulunan iyonlar bulutların çarpışmasında oluşan elektrik akımını yakalamaktadır. Bu akım iletken teller yardımı ile toprağa aktarılmaktadır. Tüm paratonerler gibi aktif paratoner de etkili bir şekilde güvenliği sağlamaktadır.

Gelişmiş bir yıldırım savar olarak en çok kullanılan ve geniş alanda güvenliği sağlayan paratoner çeşididir. Toprağın elektrik enerjisini nötr hale getirme özelliği kullanılarak canlıların yaşamı da koruma altına alınmaktadır. Son derece etkili bir sistem olan paratoner fiyatları ile de avantaj sağlamaktadır. Kaliteli malzeme kullanımı, profesyonel işçilik ve sağlam bir güvenlik sistemi olabildiğince küçük bütçeler ile gerçekleştirilmektedir. Zorunlu bir ihtiyaç olan paratonerler kaliteli hizmet anlayışı ile en ideal şekilde kurulmaktadır. Etkili bir şekilde çalışması için gerekli olan bakım çalışmaları ve ölçümlerde mühendislik hesapları ile yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Paratoner İcadı ve Tarihçesi başlıklı makalemizde paratoner icadı, paratoner icadı ve tarihçesi ve paratoner tarihçesi hakkında bilgiler verilmektedir.