Kompanzasyon Panosu Fiyat Aralığı

Kompanzasyon panosu, güç kat sayılarının düzenlenmesi için çeşitli ekipmanlar ile ölçü aletlerinin yer aldığı pano olarak nitelendirilir. Kompanzasyon ise; elektrik şebekelerinin reaktif akım nedeniyle etkilenmeden, enerji kayıplarının önlenmesi için reaktif akımın düzenlenmesidir. Ayrıca enerjinin kalitesiz olmaması için var olan reaktif akım seviyesi geri çekilir ya da tamamen yok edilir.

Kompanzasyon Panosu

Transformatör, kondansatör, balast, motorlar, ölçü aletleri ve endüktif cihazlar gibi donanımlarda, elektrik sistem ve şebekelerinin ideal şekilde çalışması, kompanzasyon panolarıyla sağlanır. Panolarda, reaktif güç ihtiyacı tespit edilir ve akım kullanılan öğelere, sisteme göre düzenlenir. Yük ve tesislerin reaktif güç sisteminin ayarlandığı sistemlere, reaktif güç kompanzasyon denilmektedir.

Kompanzasyon panosu fiyat seçenekleri, kullanılan sistem özellikleri ve uygulanan ekipmanlara göre belirlenmektedir. Bunun belirlemesi ise kullanılacak alanlara bağlı olarak belirlenir.

Kompanzasyon Panosu Fiyat Aralığı

Kompanzasyon Panosu Neden Uygulanır?

Elektrik sistemlerinde, alıcı ve kullanılan cihazlar arasındaki sirkülasyonun en ideal biçimde yapılması için kompanzasyon gereklidir. Santralden itibaren minimal alıcı sistemine dek, elektrik dağıtımının kayıpsız şekilde sağlanması ehemmiyet taşır. Günlük yaşamın hemen her anında ve alanında kullanılan elektrikli cihazlar, enerji üretiminin yüksek tutarlarda dağılmasına neden olmaktadır.

Kompanzasyon panosu hem kaliteli hem ucuz elektriğin sağlanması için gereklidir. Fazladan tüketimin önlenmesi ve enerji kayıplarının tamamen önlenmesi için kompanzasyon işlemi ve panosu gereklilik göstermektedir.

Kompanzasyon Ne Kazandırır?

Reaktif güç akımı, ideal seviyelere veya ideal enerji sistemine dönüştürülmediğinde;

-Elektrik şebekelerinde güç kayıpları oluşabilir

-Devrelerde; üretim ve dağıtım kapasitelerinde azalma görülebilir

-Dağıtım hatlarındaki taşıma fonksiyonları ve gerilim düşmesine bağlı olarak, enerji taşımada kapasite düşmesi oluşabilmektedir.

Dolayısıyla reaktif güçlerin kompanzasyon uygulamasıyla düzenlenmesi gereklidir. Ekonomik seçeneklerle sunulan kompanzasyon panosu fiyat kriterlerine göre kullanım sağlanabilir.

Kompanzasyon Panosu Özellikleri

Galvaniz saçtan imal edilen kompanzasyon panoları, epoksi polyester toz boyadan tasarlanır. Demir ve fosfat alaşımı kaplamayla üretilen panolar, güç katsayılarının ideal şekilde sağlanması için uygulanır. Enerjinin istikrarlı şekilde kullanılması ve enerji kayıplarının önlenmesi için reaktif güç dengelerinin sağlıklı biçimde oluşturulmasını ve tüm elektrik devrelerinin muazzam kapasitede çalışmasını sağlar.

Kompanzasyon panosu, çeşitli ekipman ve donanımlar ile hazırlanır. Pano elemanları adı verilen eklentiler, işletmelerdeki güç dengesinin sağlıklı olması için uygulanır.

Kompanzasyon Panosu Fiyat Aralığı

Kompanzasyon Panosu Elemanları

Kompanzasyon panolarında kullanılan elemanlar şu şekilde sıralanabilir;

-Baralar: Hem pano içerisindeki irtibatın ve kontrolün sağlanmasını hem de dağıtılan ve üretilen enerjinin cihazlara iletimini sağlayan, iletken maddedir.

-İletkenler: Panodaki tüm teçhizatlar arasında bağlantının sağlanabilmesi için uygulanan bakır kablo çeşitleridir.

– Şalter: Kompanzasyon panosunda yer alan, elektriğin açılması ve kapanmasında kullanılan cihazlar olarak nitelendirilir.

-Akım Trafosu: Transformatör olarak nitelendirilen cihaz, primer akımın istenilen orana getirilmesi ve reaktif güç rölesine ya da diğer teçhizatlar dönüştürülmesini sağlar.

-Kapasitör: Kondansatör olarak bilinen cihaz, panolarda elektronik devre elemanı olarak kullanılır. İki metal levha arasında, iletkenlerden yalıtkan madde ile elde edilen enerjiyi depolama özelliğine sahiptir.

-Sigorta: Yüksek akımlardan koruyarak, cihazların ve tüm sistem devrelerinin zarar görme risklerini önleyen bir cihazdır. Kompanzasyon panosunda yer alan sigorta, kondansatörün korunması için seri olarak bağlanır.

Kompanzasyon Panosu Fiyatları

Kompanzasyon panosu fiyat aralığı, devrede kullanılacak cihaz ve ekipmanlara bağlı olarak belirlenir. Pano elemanların arasından seçilen ürünler, tesis ve işletmelerdeki kullanılan elektrik sistemlerine bağlı olarak belirlenir. Farklı fiyat aralığında olan elektrik sistem ve cihazlarına göre uygulanan pano öğeleri, marka kaliteleri ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Tüm ürünlerin kalite standartlarına uygun olması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.