Kompanzasyon Ceza Hesaplama

Sanayi ve üretim alanının en önemli ihtiyacı ve olmazsa olması her zaman elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisinin yoğun olarak kullanıldığı bu alanlarda enerjiyi verimli kullanmakta en önemli amaçlar arasındadır. Endüstriyel işletmelerde enerji verimliliği, kompanzasyon ile sağlanabilmektedir. Elektrikte istenilen kalitenin yakalanabilmesi ve verimliliğin artırılabilmesi için reaktif güç kompanzasyonu sistemleri geliştirilmiştir.

İşletmelerde kompanzansyon panosu bulundurulur ve bu sistem üzerinden kontroller sağlanır. Sistemlerin verimli çalışması ve istenilen elektrik enerji verimini yakalayabilmek için kompanzasyon ceza hesaplama yapılarak güç dengesi sağlanmaya çalışılır.

Kompanzasyon Ceza Hesaplama

Kompanzasyon Nedir?

Sanayinin en büyük ihtiyacı olan elektrik enerjisini en verimli sekilde kullanabilmek için kompanzasyon ceza hesaplama iyi yapılmalıdır. Kompanzasyon nedir? Panoya gelen akım ile gerilim arasındaki elektrik faz farkını en iyi seviyeye getirerek tüm sistemleri olumsuz etkileyebilecek olan reaktif güç değerlerinin sıfıra yakın olmasının sağlanmasıdır. Kompanzasyon panosu sayesinde elektrik şebekelerine gereksiz yüklenmeleri ve enerji kayıplarını mümkün olduğu kadar alt seviyelerde tutulmaya çalışılır.

Sistemi etkileyen reaktif gücü dengeleyebilmek için, akım ile gerilim arasında oluşan farkı en aza indirme işlemine reaktif güç kompanzasyonu adı verilmektedir. Bu işlem yapılmaz ve kompanzasyon panosu kullanılmazsa elektrik enerji kaybı çoğalacaktır. Kompanzasyon ceza hesaplama yapılmadığı zaman elektrik enerji iletim kablo ve hatları daha fazla akım çekecek, bu da gerilimin düşmesine neden olacaktır. Gelim düştüğü zamanda enerji aktarım kapasitesi düşecek ve verim azalacaktır. Yani kompanzasyon sistemi elektrik enerjisinin verimli kullanılmasını sağlayan bir sistemdir.

Kompanzasyon Nasıl Yapılır?

Reaktif güç kompanzasyonu yapılması işletmeler için büyük önem taşır. Bu işlem kompanzasyon kondansatörleri ile yapılmaktadır. Reaktif güç röleleri sistemi sürekli olarak gözlemler ve gelen güç durumuna göre kondansatör grupları aktifleşerek işlemleri gerçekleştirirler. İşletmelerin durumlarına göre bazı durumlarda senkron motorları kullanılarak da kompanzasyon işlemleri yapılabilir.

Hesaplama Nasıl Yapılır?

Reaktif kompanzasyon ceza hesaplamaları için, elektrik faturalarında, aktif kullanılan enerji, endüktif enerji ve kapasitif reaktif enerji endeksleri ayrı ayır gösterilmektedir. Hesaplama, endüktif reaktif enerji tüketim oranı, aktif enerji tüketim oranına bölünür ve endüktif reaktif oranı bulunur. Kapasitif reaktif eneji tüketim oranı da aktif enerji tüketimine bölünür ve kapasitif reaktif enerji oranı bulunabilmektedir. Bulunan oranlar belirlenen ceza oranları sınırlarının üzerine çıkıyorsa, reaktif enerji tüketiminin tamamı tarife üzerinden ücretlendirilir.

Kompanzasyon Ceza Hesaplama

Kompanzasyon Ceza Öğrenme

İş yerinizde kullandığınız elektrik enerjisi tüketiminin cezaya girip girmediğini kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bunun için yapmanı gereken birkaç basit işlemler şunlardır. Sabah iş yerinize geldiğinizde, elektrik sayacındaki aktif değeri kwh cinsinden bir yere not edin. Sonra endüktif reaktif sayacın değerlerini yazın, daha sonrada varsa kapasitif reaktif sayacın değerlerini not edin. Bir gün sonra aynı değerleri kontrol edin ve değerleri birbirinden çıkartın. Bu işlemleri yaptıktan sonra, endüktif reaktif sayaç için bulduğunuz değeri, aktif sayaç içi elde ettiğiniz değere bölün ve bu değer %33’lük değerin üzerinde bir sonuç elde edilirse cezaya girildiği, altta bir değer elde edilirse ceza olmadığı anlamına gelmektedir.

Kompanzasyon Faydaları

Kompanzasyon sisteminin kullanılması tüm sanayi işletmeleri için önemlidir. Kompanzasyon sayesinde güç katsayısı düzeltilir ve bu elektrik enerjisi üretenler ve tüketenler açısından faydalı olmaktadır. Fayda olarak enerji maliyetini azaltacaktır. İletkenlerin daha az akım taşımasını sağlayacak, aynı hat üzerinden tüm birimlere enerji taşıyabileceği için kapasiteyi ve verimliliği artıracaktır. Elektrik dağıtım hatlarında gerilimi düşürecek ve kayıpları azaltacaktır. Tüketiciler için enerji daha az harcanacak ve enerjiye ödenen ücret düşecektir. Elektrik şebekelerinden daha az enerji çekimi yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.