Kompanzasyon Panosu Yapımı

Direnç bazlı olan devrelerde yer alan faz farkı, kapasitif devrelerde akım voltaj değerinden ileride olacak şekilde, endüktif devrelerde ise akım geride olacak şekilde değiştirilmektedir. Kompanzasyon panosu yapımı esnasında de bu devrelerin dikkatli bir şekilde kurulması ve değerlendirilmelerin ona göre yapılması gerekir. Bir sistemin mevcut olan ve görünür gücünün değişmemesi, ancak faz farkına bağlı olan etmenlerden ötürü bileşenlerin aktif ve reaktif olmak üzere değişkenlik göstermesinden ötürü kompanzasyon panosuna ihtiyaç duyulur. Kompanzasyon panosu bu işlevsellik ile tesislerde kullanılmaktadır.

Kompanzasyon Panosunun Yapılışı

İşletme içerisinde yer alan cihazlar, motorlar, bobinli aletler ve trafoların endüksiyon sistemi ile çalıştığı bilinmektedir. Şebekeden aktif ve reaktif gücün çekilmesi ile beraber bobinler manyetik bir alana girerler. Oluşan reaktif gücün trafoda ek yük meydana getirmesi binen yük ile trafonun tam randımanlı çalışmasına destek olur. Kompanzasyon panosu yapımı ile bu randımanlı çalışmanın sağlanması için gerekli olan etmenlerin bir araya getirilmesi durumu söz konusudur. Kondansatörler, senkron motorlar ve daha pek çok etmen bir araya getirilerek kompanzasyon panosu oluşturulur.

Kompanzasyon Panosu Yapımı

Dinamik Faz Caydırıcılar

Reaktif gücün oluşumu esnasında dinamik faz caydırıcılarda aşırı uyarımı yapılmış olan motorlar kullanılmaktadır. Kompanzasyon panosu yapımı esnasında dinamik faz caydırıcılar etmen madde olarak yer almakla beraber santrallerden çekilen enerji naklinin sonunda ve tüketim merkezine gelme işleminin başında şebekeye senkron motor olarak da bilinen dinamik faz caydırıcılar bağlanarak bölgenin reaktif güç gereksinimi bu motordan karşılanır. Panonun yapımı esnasında kullanılan dinamik faz caydırıcılar verimli reaktif gücün tam randıman ile çalışmasına destek verir. Kompanzasyon panosu içerisindeki önemli etkenlerden bir tanesidir.

Senkron Kompansatör

Senkron kompansatör olarak bilinen ve kayıpların az olan uyarım donanımlarının ayar sınırları geniştir. Çok ya da az uyarlandırma yapıldığı zaman reaktif enerji üretimi ve tüketimi söz konusu olmakla beraber kompanzasyon panosunun yapımı ile ilgili etken maddelerden biri olarak pano içerisinde yer almaktadır. Reaktif enerji üreticisi olarak bilien senktron kompansatör, hat yüksüz olduğu zaman hat sonu geriliminin yükselmesine engel olabilmek adına reaktif enerji de çekmektedir. Reaktif enerji ile ilgili doğrudan bağlantı kurulmasına yardımcı olur.

Kompanzasyon Panosu Yapımı

Statik Faz Caydırıcılar

Kondansatör, iki iletken levha arasındaki yalıtkan bir malzeme ile sağlanan ve elektrik enerjisini depolayan devre elemanı olarak bilinen statik faz caydırıcılar kondansatörler ile beraber kullanılmaktadır. Kompanzasyon panosunun yapımında kullanılan statik faz caydırıcılar, kondansatörlerin bakımının masraflı olmamasından kaynaklı olarak ekonomik olmaları sebebi ile şuanda reaktif güç kopmanzasyonunda kullanılırlar. Senktron kompansatör ile statik faz caydırıcıların kompanasyon panosu içerisinde ayrı ayrı kullanılma durumları söz konusu olup statik faz caydırıcılar daha ekonomiktir. Panonun yapımı esnasında yer alan etken maddelerden biri olarak tercih edilir.

Reaktif Ceza

Kompanzasyon panosunun yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli etken reaktif cezaya maruz kalmamaktır. Reaktif ve kapasitif cezalar, tesislerde yer alan kompanzasyon panolarının gerekli bakımının yapılmamasından kaynaklı olarak standart kuruluşlar tarafından verilen cezalar olarak bilinir ve oldukça maliyetlidirler. Tesiste büyüme yaşandıkça yapılmış olan kompanzasyon panosunun tesise göre küçük kalmasından ötürü alınabilecek reaktif ceza, kompanzasyon panosunun yeniden şekillendirilmesini gerektirmektedir.

Dalga akım ile beslenmekte olan bir sistem devreden akım çekerek elektrikli ısıtma aygıtının akım ile beslenmesi durumu ortaya çıkar. Bu nedenle tesisin büyümesinin sağlanması halinde kompanzasyon panosunun yeniden yapılması ve büyütülmesi gerekir. Aksi takdirde uluslararası ceza ve yetkilendirme işlemlerine sahip olan kuruluşlar tarafından reaktif ceza uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Fiyatı Ne Kadar? başlıklı makalemizde faraday kafesi, Paratoner fiyatı ve Radyoaktif paratonerler hakkında bilgiler verilmektedir.