Aktif Paratoner Fiyatları

Aktif paratoner nedir, nasıl ve neden kullanılır gibi konularda, uygulanacak alanın özelliklerine göre kullanım sağlanabileceğinden bahsedebiliriz. Aktif paratonerler, yıldırım önleme sistemi olarak kullanılır. Uygulanacak yapılarda öncelikle, risk analizi yapılması gereklidir. Analiz ve değerlendirmelere göre, uygulanacak paratonerin çapı ve özellikleri belirlenerek, kurulum tamamlanır.

Aktif Paratoner Seçimi Yapılırken Nelere Özen Gösterilmelidir?

Aktif paratoner fiyatları, ürün seçiminde öncelikli unsurlar arasında yer alır. Fakat daha önemlisi, yapının özellikleri ve teknik donanımlarıdır. Aktif paratoner seçimi yaparken;

-Yapının yüksekliği

-Toprak- zemin özellikleri

-Yapı çevresinde bulunan ögelerin, patlayıcılık- yanıcılık oran ve riskleri

-Yapıdaki insan sayısı

-Yapının tahliye durum ve özellikleri

-Cephenin risk ve yanıcılık durumu

Analiz edilerek ürün seçimi ve uygulaması yapılır. Tüm değerlendirmeler, mühendisler tarafından keşif yapılarak belirlenir. Hem bina ve yapıların durumları hem de çevre unsurların tamamı analiz edilerek, en uygun aktif paratoner seçimi yapılır.

Aktif Paratoner Fiyatları

Aktif Paratoner Çeşitleri

Yıldırımdan korunma ürünü olarak hem can güvenliği hem mal güvenliğinin sağlanması için geliştirilen aktif paratonerler, özelliklerine ve boyutlarına göre farklı çeşitlerde imal edilmektedir. Aktif paratoner fiyatları, ürünlerin çap ve kalkan yani koruma özellikleri göre belirlenmektedir. Paratoner seçimi ve fiyatların belirlenmesi için uygulanan diğer hizmet seçenekleri şu şekildedir;

-Topraklama ölçüm hizmetleri

-Paratoner projelendirme hizmetleri

-Paratoner topraklama ölçümü, raporlandırılması

-Elektronik iç tesisat, katotik ölçümü, pano ölçüm ve değerlendirmesi

-Doğalgaz topraklandırması, değerlendirmesi

Bakım, satış, onarım ve keşif hizmetlerinin tamamı, uygulanacak aktif paratonerin projelendirilmesine göre yapılır.

Aktif Paratoner Ne İşe Yarar?

Toprağa, yüklü enerjiyi iletmek ve yapıların zarar görmesini önlemek üzer yapılan aktif paratonerler, yıldırımların fiziksel zararlarının önlenmesi için uygulanır. Aktif paratoner fiyatları, ürün kalitelerine göre farklılık göstermekle birlikte 20- 25 yıl kullanım ömrü sağladığı için oldukça avantajlıdır.

Bina, okul, AVM, hastaneler, özel kurum ve kuruluşlar ve tüm yaşam alanlarında, yıldırımların önlenmesi ve fiziksel etkilerin korunması için kullanılır. Tüm uygulama alanlarında öncelikle risk analizinin yapılması ehemmiyet taşır.

Aktif Paratoner Fiyatları

Elektrostatik Paratonerler

Aktif paratonerler temel olarak iki çeşitte imal edilir. Elektronik paratonerler ve piezoelektrik kristalli paratoner olarak kullanılırlar. Temel olarak iyonizasyon sistematiğiyle çalışan elektrostatik paratonerler, yağış öncesinde havanın durumunu analiz ederek, elektromanyetik alan kullanarak çalışır. İyon yayılımı ile oluşturulan kanal ile yıldırım doğrudan toprağa iletilir.

İdeal yarıçapa sahip paratonerler belirlenerek, paslanmaz çelikten ve 20-30 yıl kullanım avantajı sağlayan sistemler seçilir.

Piezoelektrik Kristalli Paratonerler

Aktif paratonerler arasında yaygın olarak kullanılan ürünler, piezo elektrik ve doğal madenler ile çalışma sistemi sunar. Temel çalışma prensibinde; elektrik enerjisini mekanik enerjiye, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek çalışma sağlanır.

Doğal kristallerden üretilen aktif paratonerler, yıldırım deşarjlarından etkilenmeden nitelikli kullanım avantajı sağlar. Uzun ömürlü opsiyonları ile 20-25 yıl kullanım ve güvenlik sağlar. Hızlandırılmış iyonizasyon tekniği ile oluşturulan yıldırım kanalından, direkt olarak toprağa iletim sağlanır.

Paratoner Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mühendis ekibinin yaptığı keşif çalışması ile öncelikle hangi aktif paratonerin uygulanacağı belirlenir. Binaların büyüklük, uzunluk ve kapladıkları alana göre ürün seçimleri yapılır. Yıldırımdan korunma standartları mevzuatlara göre belirlenmektedir. Hava koşullarından etkilenmeyen ve çalıştığı sisteme göre yıldırımın korunmasında en etkili sistemi sunan ürünler seçilir.

Bina ve çevresindeki faktörlerin değerlendirilmesi, hangi ürünün seçileceğini de belirler. Böylelikle ürün fiyatı, uygulama, işçilik fiyatları ve tüm uygulama ücretlendirmeleri belirlenerek, uygulama yapılır. IEC 62305 uyumlu aktif paratonerlerin fiyatları, ürün markaları, modelleri ve ekstra özellikleri göre belirlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Empedans Ölçümü Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde empedans ölçüm işlevi, empedans ölçümü ve Empedans Ölçümü Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.