Topraklama Ölçüm Raporunu Kimler Verir

Topraklama ölçümleri, elektriğin kullanıldığı alanlarda, bu kullanımın ne denli güvenli bir seviyede yapıldığının kontrol edilmesi açısından değer taşımaktadır. Aksi halde elektrik kaynakları, yaşam için büyük bir tehlikeye dönüşebilirler. Bu konuda önce topraklama nedir konusunu kısaca açıklamak, yararlı olabilir.

 Topraklama ve Topraklama Ölçüm Raporu Nedir?

Çalışması elektrik gücüne bağlı olan cihazların, bu çalışmaları sırasında herhangi bir elektrik kaçağına sebebiyet vermemesi, topraklama işlemi sayesinde sağlanabilir. Böylelikle topraklama nedir sorusuna verilecek en basit yanıt, elektrik kaçağı oluşturma ihtimali olan enerjinin bir toprak hattı oluşturularak, bazı iletkenler kullanılmasıyla toprağa aktarılmasıdır. Bu işlemin yapılması, kanunlarla zorunlu tutulmuştur. Buna göre binalarda, iş yerlerinde yüksek gerilim hatlarında topraklama yapılması şarttır.

Yapılan topraklamanın, yetkili kimseler tarafından kontrol edilerek, buna ilişkin bir rapor hazırlanması gereklidir. Bu denli önem taşıyan topraklama raporu istanbul ve benzeri büyük şehirlerde daha da elzemdir. Özellikle elektrikle çalışan ağır sanayi makinelerinin kullanıldığı fabrikalar, paratonerlerin kullanıldığı alanlar topraklama işleminin hatasız yapılmasını, buna ilişkin raporların usulüne uygun olarak verilmesini gerektirmektedir. Ölçüm yapılan alana göre verilen raporlar, paratoner topraklama ölçüm raporu örneği veya diğer çalışma alanlarının adıyla sınıflandırılır.

 Topraklama Raporu Vermeye Yetkili Kimseler

Konu hakkında topraklama ölçüm raporu kimler verebilir sorusu da merak edilenler arasındadır. Bu rapor, son derece ciddi ölçümleri ve kontrolleri gerektirdiği için ancak alanında uzman bir elektrik mühendisi tarafından verilebilir. Ayrıca topraklama ölçüm raporu kimler verebilir konusunda hizmet veren mühendislerin bu konuda yetkili olmaları şartı aranmaktadır. Bu mühendislerin ve konu hakkında hizmet veren firmaların, Elektrik Mühendisleri Odası tarafından gerekli yasal izinlere sahip olmaları gerekmektedir.

Sizlere topraklama raporu istanbul konusunda hizmet sunan firmamız, uzman ve profesyonel mühendisleri ile konu hakkında tüm yasal izinlere sahiptir. Bu çalışmalarda paratoner topraklama ölçüm raporu örneği veya binaların ve yüksek gerilim hattı ile çalışan sanayi işletmelerinin topraklama raporları, tarafımızdan büyük bir titizlik ile hazırlanmaktadır. Belirlenen topraklama raporu fiyatı aralıkları çalışma yapılan alanlara göre değişkenlik göstermektedir. Konuya ilişkin detayları öğrenmek ve topraklama raporu fiyatı hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Kontrol Formu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }