Paratoner Kontrolü Nasıl Yapılır?

Paratonerler bizlerin evlerimizde, iş yerlerimizde diğer sosyal yerleşkelerimizde kötü hava şartlarında daha da güvende olmamızı sağlayan topraklama işlemleridir. Bundan kaynaklı olarak her yerde bulunması gereken bu sistemler özellikle şimşekli ve yıldırımlı havalarda evlerimizin ve diğer yerleşkelerin hedef haline gelmesini engellemektedir. Artık önceki durumları göre daha fazla tercih edilen bu paratoner işlemleri birçok alanda bulunmaktadır. Özellikle yerleşkelerin yapılış aşamaları sırasında ilk yapılması istenen şeylerdir diyebiliriz. Paratonerler yapıldıktan sonra ise sürekli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Bundan kaynaklı olarak ise paratoner kontrolü nasıl yapılır sorusu da büyük önem arz etmektedir.

Kontrolleri Bilindik Şirketlere Yaptırın

Sıradan bir elektrik mühendisinin bile yapabileceği bu kontrol işlemlerinin özellikle de lisansa sahip olan bilindik bir şirkete verilip yaptırılması daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Özellikle de yeterli bir deneyime sahip olmayan elektrik uzmanlarının köşe başında açmış oldukları yerlere yaptırılan paratoner kontrolleri biler için olağan bir tehdit ve bozuk bir işlem sonrası elde edebileceğimiz haklardan da yoksun bırakacaktır. Bundan kaynaklı olarak bilindik bir şirkete kontrolü verilmiş bir paratonerin olağan bir sorunu sonrasında başvurabileceğimiz bir kurum da mevcuttur.

Paratoner Kontrolü Nasıl Yapılır?

Paratoner ve Topraklamanın Ölçümü

Paratonerler özellikle topraklama sistemleri ile beraber yapılır. Bu sırada da topraklama ile beraber ölçümü yapılmaktadır. Topraklamanın olmadığı veya yetersiz olduğu yerlerde paratonerler ölçüldüğünde mecburen toprağa bir kısım girilerek bir süreliğine topraklama yapılmaktadır.

Paratoner Ölçümü ve Bakımı

Paratonerler ölçüldükten sonra dış cephede bulunan kısımların ölçümü ve kontrolü sonrasında Tahriş olmuş olan kısımların tekrardan yenilenmesi gereklidir. Bu kısımlar genellikle fırtınalı havalar sonrasında zarar görmüş kısımlardır. Bunun yanı sıra ise kaynak kısımlarında körelme olduğu ve farklı bozulmaların olmuş olması paratonerin yıldırımlara ve yüksek voltajlara maruz kaldığında bu voltajı toprağa iletimi sırasında yüksek sorunlar teşkil edebilir. Bundan dolayı paratoner kontrolleri sırasında bu konuya dikkat edilmektedir.

Ölçüm Aletleri

Paratoner ölçümleri sonucunun en iyi halde olması adına Multifunction ölçüm cihazları kullanılmaktadır. Bu şekilde en iyi hizmetin güvenli bir şekilde verilmesi sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Kontaktörü başlıklı makalemizde Çalışma Prensibi, Darbe Akımları ve Kompanzasyon Kontaktörü hakkında bilgiler verilmektedir.