Kocaeli Trafo

Elektrik enerjisinin verimli ve istenilen gerilim seviyesinde kullanabilmek için trafo çeşitleri kullanılmaktadır.Kullanım alanlarına göre trafo

çeşitleri değişmektedir. Kocaeli trafo hizmetleri yerleşim yerleri mahalle trafoları ve sanayi bölgeleri, işletme trafoları olarak farklı özelliklerde kurulumlar yapılmaktadır.

Elektrik enerjisi üretildiğinde, üretim santral merkezinden hedeflenen kayıp yaşanmadan iletilebilmesi için kurulacak olan trafo sayesinde gerimi oranı yükseltilerek daha az kayıp ile bir sonraki trafo merkezine ulaştırılmaktadır. Son noktada bulunan trafo yüksek gerilim ile gelen akımı düşürmekte ve uygun kullanım oranına indirmektedir. Trafolar elektrik enerjisinin verimliliğini artırmak için kullanılan sistemlerdir.

Kocaeli Trafo

Trafo Çeşitleri

Trafolar iki ya da daha fazla devre arasında enerji akımını düzenli olarak sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler, nüve tipine göre, kullanım amacına göre, çalışma ortamına göre ve faz sayısına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Kocaeli trafo işlemlerinde, işletmelerin enerji ihtiyaçları durumları hesaplamaları yapılır ve ihtiyaca göre kurulacak olan trafo çeşidi belirlenir. Trafo çeşitlerinde elektrik enerjisi bir iletkenden diğerine manyetik olarak aktarılmaktadır. Bu aktarım aşamasında istenilen duruma göre akım düşürme ya da akım yükseltme işlemleri yapılır.

Trafo Bakımı

Kocaeli trafo bakımı yapan firmalar, elektrik enerjisinin kesinti yaşanmadan kullanıma sunulabilmesi için genel kullanım alanları için oluşturulan trafoların bakımlarını düzenli olarak yapmaktadır. İşletmeler tesislerinde kurulu bulunan trafoların bakımlarını iş güvenlikleri açısından yaptırmalıdır. Sorunsuz olarak çalışan trafolar için bakım işlemleri yılda bir defa yapılmaktadır. Ancak arıza oluşması durumunda tüm bakımlar gecikmeksizin yapılmaktadır. Büyük işletmeler tesis yapılarına göre birden fazla trafo kullanabilmekte ve bakımlarını 6 ay süreli olarak periyodik yaptırabilirler.

Kocaeli Trafo

Trafo Kurulumu ve Ölçümlerin Yapılması

Trafo kurulumu yapılmadan önce elektrik enerjisine duyulabilecek ihtiyaç durumuna göre gerekli hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Geniş yerleşim yerleri ve büyük tesisler için küçük kapasiteli trafolar istenilen akım cevabını veremeyecek ve aşırı yüklenmeden dolayı trafonun sürekli arıza yapmasına neden olacaktır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için elektrik mühendisleri tarafından tüm hesaplamaların yapılması ve trafo kurulumunda kullanılacak olan kablo kesitleri ve ebatların belirlenmesi gerekmektedir. Yeterli kapasiteye sahip trafolarda ısınma olmayacağı için arıza ihtimali düşecektir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Kompanzasyon Pano Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }