Kocaeli Kompanzasyon Pano Bakımı

İşletmeler elektrik enerjisini kullanırken mümkün olduğu kadar düşük maliyette kullanmayı amaçlarlar.Bu amacı gerçekleştirebilmek için

elektrik panosu sistemi kurulduktan sonra trafo çıkış bölümü devamına kompanzasyon panosu kurarlar. Kocaeli kompanzasyon pano bakımı yapan firmalar, kompanzasyon panolarının, montajı, kurulumu ve kurulum sonrası bakım hizmetlerini vermektedir. Şebeke üzerinden reaktif güç çekimi enerji maliyetini artıracaktır. Reaktif güç üretiminin yapılabilmesi için kompanzasyon pano ve sistemleri kurulumu yapılmaktadır. Bu sistemler elektrik maliyetini düşürecektir.

Kocaeli Kompanzasyon Pano Bakımı

Elektrik Transferi

Elektrik enerjisi üretim tesislerinden iletim hatları yardımı ile elektrik enerjisi transferi yapılmaktadır. Aktarımın verimli yapılabilmesi için trafo panoları kullanılmaktadır. bina girişlerine kadar trafo ile getirilen elektrik akımı belirli bir seviyeye düşürülerek kullanılabilir duruma getirilmektedir. Ancak trafo çıkışında şebekeden gelen elektrik sisteminde yaşanabilecek olan dalgalanmalar, elektrikle çalışan cihazların çalışma düzeninin bozulmasına neden olacaktır. Kompanzasyon sistemleri sayesinde elektrikle çalışan tüm sistemlerin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Kocaeli kompanzasyon pano bakımı ile sistemin düzenli çalışmasını ve işletme maliyetlerin düşürülmesi sağlanacaktır.

Sistem Bakımları

Elektrik sistemleri sürekli olarak bakım altında tutulması gereken sistemlerdir. Kocaeli kompanzasyon pano bakımı sistemin verimli olabilmesi için periyodik olarak yılda bir olmak üzere belirli bir program kapsamında yapılması gerekir. Kompanzasyon ve diğer sistemlerin bakımları yapılırken, giriş ve çıkış kablo kesitleri, kablo ısınma durumları, bağlantı noktaları, kabloların ve diğer aparatların yatılım durumları, sistem üzerindeki aparatların aşınma durumu, şişme ve aşırı ısınma durumları kontrol edilmektedir. Bakım yapılmadığında ve hasar gören parçalar değiştirilmediğinde, kompanzasyon panosu sistemi arıza yapacak ve reaktif güç üretimi yapamayacaktır. Bu işletmeye olumsuz olarak yansıyacaktır.

Kocaeli Kompanzasyon Pano Bakımı

Kimler Bakım Yapabilir?

Elektrik sistemleri uzmanlık isteyen işlerdir. Trafo ve kompanzasyon sistemlerinin hesaplama, raporlama ve kurulumlarının yapılabilmesi için işlemi yapan kişilerin, elektrik mühendisi olması ve Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı olması aranan şartlardandır. Sistemin kurulumunun nasıl yapılacağı, ölçüm değerlerinin hangi referans aralığında olması gerektiği ilgili kanunların ilgili yönetmelikleri ile belirlenmiştir. Bünyesinde belirlenen yeterlilik kapasitesine sahip eleman bulundurmayan firmalar, dış firmalardan hizmet satın alarak, kompanzasyon bakımlarını yaptırabilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Paratoner Firmaları başlıklı makalemizde kocaeli paratoner firmaları, paratoner bakımı ve Yıldırım Topraklaması hakkında bilgiler verilmektedir.