İstanbul Trafo

Trafo elektrik akımını azaltan ve yükselten cihazlara denir. Elektrik devresinde gerilimi düşürmek ve yükseltmek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda üretilen enerjinin evler ve iş yerlerinde kullanılması için dağıtılması gerekir. Trafo aynı zamanda bu görevi de yapan cihazlardır. İstanbul trafo firması profesyonel hizmet veren bir firmadır.

İstanbul Trafo

Nasıl Çalışır?

Trafo yani diğer adıyla transformatör, enerjiyi bir devreden diğer bir devreye aktarır. Kullanım amaçlarına göre çeşitleri vardır. En basit haliyle iki bobin ve bir çekirdek kısımdan oluşur. Çekirdek üzerinde bulunan bobinlerden birine kuvvet uygulandığı zaman çekirdek kısımda manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan enerji aktarımı olması için önemlidir. Elektrik santralleri genellikle dağıtım yerlerinden uzakta üretilir. Üretilen elektrik enerjisinin uzak bölgelere iletilmesi gerekir. Düşük akımların uzak bölgelere iletilmesi için akımın yükseltilerek iletilmiş olması gerekir. Bu durumda trafolar devreye girer. Yükseltilen elektrik enerjisi evlerde kullanılabilmesi için belli bir 220 wolt değerine düşürülmesi gerekir. Bu görevi trafolar sağlar.

Trafo Türleri Nelerdir?

Trafo türleri gerilimi yükselten ve düşüren trafolar diye ayrılır. Birde çekirdek tipine göre üçe ayrılır. Çekirdek tipi trafolar aşırı güçlü ve yüksek gerilimler için kullanılır. Mantel tipi çekirdek tipinin aksine düşük gerilim için kullanılır. Elektrik enerjisinin dönüştürülmesi hayatın her alanında gerekli bir işlemdir. Elektrik hangi alanda kullanılacaksa o alana ait trafolar tercih edilir. Bu elektrik devre elemanları yer altı veya yer üstü kullanım alanına göre üretilir ve korunması da ona göre dizayn edilir. Kullanım alanına göre trafo almak isterseniz İstanbul trafo firmasını ziyaret etmeniz gerekir.

İstanbul Trafo

Trafo Bakımı Neden Önemlidir?

Trafolar, elektrik devrelerinin kalbi gibidir. Gerektiği zaman yükseltilen ve gerektiği zaman elektrik enerjisinin düşürülmesi için kullanılır. Düzenli olarak bakımlarının yetkili firmalar tarafından yapılması gerekir. Aksi halde yangınlara ve patlamalara neden olur. Trafoların giriş ve çıkış bağlantıları düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve içindeki yağın kontrol edilmesi gerekir. Trafoda bulunan yağın hiç bir şekilde kazan dışına çıkmaması gerekir. Kazan içindeki yağın hava almaması ve nemli olmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.