Kocaeli Trafo Bakımı Ölçümü

Trafo kontrolü, bakımı ve topraklama ölçüm yılda pek çok kez yapılması lazım gelen önemli işlemlerdendir. Kocaeli gibi büyük şehirlerde bu işlemin yılda çokça kez yapılması hem mal hem de can güvenliği bakımından oldukça önemlidir. Kocaeli trafo bakımı ölçümü bu büyük kentin pek çok bölgesinde özenle yapılmakta ve kent yapısının her açıdan korunması amaç edinilmektedir. Büyük kentlerin elektrik kullanımı ve yağış fonksiyonlarından etkilenme şekli küçük yerleşimlere oranla daha yoğun olduğundan nüfus yoğunluk ile de orantılı olarak kontrollerin gerçekleştirilmesi kent belediyeleri tarafından da desteklenmektedir. Kocaeli’de de trafo bakımı ve ölçümü yapan pek çok mühendislik firması yer alır.

Kocaeli Trafo Bakımı Ölçümü

Trafo Bakımı Neden Yapılmalı?

Mühendislik hizmetleri veren firmaların elektrik ve elektronik departmanları tarafından özenle yapılması gereken trafo bakım ve ölçüm işlemleri Kocaeli kentinde de Kocaeli trafo bakımı ölçümü işlemleri adı altında yılda pek çok sefer yapılmaktadır. Trafo tesisatlarının yer aldığı yüksek gerilim alanlarında yılda periyodik olarak gerçekleştirilen bakım ve ölçüm işlemleri kentin güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Üstelik şehirlerde bulunan trafoların ömrünün uzatılması da bu işlemlerin düzgün ve periyodik bir şekilde yapılmasına bağlıdır. Aksi taktirde trafoların ömrü kısalır ve atık durumuna gelir.

Trafo Bakımı ve Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kocaeli trafo bakımı ölçümü bu kentte hizmet vermekte olan mühendislik ve elektrik alanında uzman firmalarca gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler esnasında bir takım özel güvenlik önlemleri alınması da şarttır. İşlemlerde fazların ve yıldız noktasının topraklanması, işlemi yapan uzman kişilerin ya da çevrede bulunan elektrik noktalarının olumsuz etkilenmemesi açısından önemlidir. Bu yüzden yüksek gerilim noktaları ve fazlar işlem boyunca sıkça kontrol edilmelidir.

Kocaeli Trafo Bakımı Ölçümü

Bakım ve Ölçümde Önemli Olan Noktalar

Trafonun yağ seviyesi ve yağ kaçağının saptanması kontrollerde önem arz eden noktalardandır. Buşinglerin ve cıvataların kontrol edilmesi ve cıvataların tek tek sıkılması da gereklidir. Yıldız noktasının topraklanmasının ölçülmesi de bakım ve ölçüm işlemlerinin başında gelir. Eğer yapılan bakım ve ölçümde çeşitli noktalarda yağ kaçakları tespit edildiyse bu kaçakların onarılması ve yağ ölçümlerinin tamamlanması gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli İç Tesisat Kontrolü Bakımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }