Kocaeli İç Tesisat Kontrolü Bakımı

Elektrik tesisatlarının düzenli kontrolünün sağlanarak iş sağlığı ve güvenliği için Çalışma Bakanlığı tarafından periyodik bakım süreleri yılda bir olarak belirlenmiştir. Kocaeli iç tesisat kontrolü bakımı uzman kişiler tarafından yapılmakta ve tüm sistem bilinçli olarak gözden geçirilmektedir. Tesislerde içi tesisat bakımları yapılarak oluşabilecek tüm arızaların önceden giderilmesi ve iş güvenliği risklerini ortadan kaldırılacaktır. İç tesisatlar da oluşabilecek aksaklıklar elektrik enerjisinin verimli olarak kullanılmasına engel olacaktır. İşletmelerde enerjinin verimli kullanılmaması işletmenin maliyetlerini artıracak maddi kayıplara yol açacaktır.

Kocaeli İç Tesisat Kontrolü Bakımı

Güvenlik Kontrolleri

Kocaeli iç tesisat kontrolü bakımı yapılarak tüm tesisatlar da oluşabilecek kaçak elektrik olayının önüne geçilecektir. Ayrıca iç tesisat sisteminin topraklama sistemine bağlı olduğu kontrol edilmeli ve topraklama sisteminin tüm bağlantıları kontrol edilerek gerekli olan bakımları yapılmalıdır. İç tesisatlar da topraklama sistemleri bulunmadığı zaman büyük riskler oluşacaktır. Topraklama sistemi hem can hem de mal güvenliği açısından büyük koruma sağlamaktadır. Elektrik enerjisi şebekeden iki kablo aracılığı ile taşınmaktadır. Tesis iç bölümünde kablo sayısı topraklama kablosu ile birlikte üç olarak kullanılmaktadır. Üçüncü kablo tesisata bağlı bulunan tüm cihazların topraklama sistemine bağlanmasını sağlayacaktır.

Tesisat Kontrolü

Kocaeli iç tesisat kontrolü bakımı işletmeler için periyodik olarak yapılması gereken bir uygulamadır. Yapılacak olan bakım ve kontrol sonunda alınacak olan uygunluk raporu, birçok işlem için kurumlar tarafından istenen raporlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle tesisat kurulumu yapıldıktan sonra, periyodik bakımların yapılması ve uygunluk raporunun düzenlenmesi gerekiyor. Bu yöntem ile elektrik enerjisinin daha verimli olarak kullanılması ve her türlü güvenlik önleminin alınması amaçlanmaktadır.

Kocaeli İç Tesisat Kontrolü Bakımı

Topraklama Sistemleri

Evlerimizde ve işletmelerde kullanılan tüm elektrikli cihazların güvenli kullanılabilmesi, kullanım esnasında oluşabilecek kaçak elektriğin cihazlara ve insanlara zarar vermemesi için topraklama sisteminin yapılması zorunlu bir sistemdir. İç tesisat kontrollerinde de kullanılan iletken tel kesitleri hesaplanmalı ve iletken bağlantı noktalarında bağlantıların sağlam yapılması gerekmektedir. İç tesisatlar da kullanılan tüm sigorta sistemlerinin uygun ölçülerde olması güvenlik açısından önemlidir. Topraklama sistemi en iyi güvenlik sistemidir ve mutlaka olması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Topraklama Raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }