Gebze Trafo Bakımı Ölçümü

Trafolar, elektrik enerjisini farklı seviyelerde ayarlayabilir, gerekli olan cihazlardan ve enerjinin devrelerinden aktarımını yapar. Enerjinin içinde, çalışmasını devam edebilmesi ve makinelerin çalışabilmesi için burada.

Enerji dağıtımında ve enerji sistemlerinde çok önemli bir yer tutan trafikoların periyodik olarak bakımlarının yapılması ve düzenli olarak kontrol edilmesi, ölçümlerinin yapılması gerekiyor. Gerekli bakım ve kontrollerin yapılabilmesi, kısa mesafelerde kullanım dışı kalabilen trafoların hem uzun ömürlü olabilmeleri, hem can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi, hem de daha verimli çalışabilmeleri için uzman ve profesyonelce tasarlanmış ve bakımının yapılmasına yöneliktir.

Trafoların gücü, büyüklüğü ile de doğru orantılıdır ve trafonun gücüne göre sargı sayısı ile yağlandığını çıkarıldı. Trafolarda bulunan yağ önemli bir yere sahiptir ve kontrolleri mutlaka yapılmalıdır.

Trafolarda Bulunan Yağın İşlevleri

Trafolarda bulunan yağın bazı yerlerde vardır. bunlar;

1- Trafo içerisinde bulunan ve gerilimi döndüren sargılar içerisinde izolasyonu yapar.

2- Trafo’yu da daraltabilir ve akımı ile beraber ısının dağıtılması, soğutulması hususunda görev yapar.

Gebze Trafo Bakımı Ölçümü

Trafo Bakımları ve Ölçümleri Ne Kadar Bazen Bir Yapılır? Bakımları Kimler Yapar? Onay Nereden Alınır?

Trafo bakımları, yıllık en az 1 varsayılan ayarlama ve bu bakımlar, trafonun sağlıklı çalışması ve tesis güvenliği büyük bir öneme mevcuttur.

Bu hususta, Gebze’de trafik yönetimi imkanı, alanda uzman mühendislerden oluşturulmuş titiz bir kadro ile, gerekli tüm yerlerde alınabiliyor ve uygun şekilde hazırlanarak hazırlanabiliyor.

Yapılandırılmış neticesinde trafo için sorun giderme ve bunlara karşı işlemlerin yapıldığı süreçte işlem neticesinde açıklanıyor, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan sorumlu yetkili üyeler onayı alıyor, onaylanabiliyorsa, isteğinize göre ayarlamalar yapılmalı, müşterilere gerekli ve yapılması gerekiyor.

Trafo Bakımında Yapılan Kontroller Ve Ölçümler Hakkında

Hem maliyet hem de güvenlik açıklarını en az düzeye indir ve trafoların daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacak şekilde kurulmasını, bakımze, Gebze trafosunu hazırlama firması, titiz ve profesyonel bir çalışma prensibine sahiptir.

Bakım için yapılan kontroller menüsü;

  • Öncelikle kablolar, buşingler ve trafik ısısı termal kamera aracılığıyla detaylı olarak incelenmek suretiyle kontrol edilir.
  • Trafonun yağ durumu uzun ömürlü bir kullanım için çok önemli olan, yağ seviyesi ve kalitesi için gerekli kontrolleri yapmak, eksik olan tamamlanır.
  • Herhangi birini temizleyen yağ kaçağı olup olmadığına karar vermeden sonra, alanın tüm alanlarını temizleyebilir, alçak bağlantı kablo başlığı, buşing gereksiztaları ve yüksek kablo bağlantısı, buşing işlertaları sıkılır.
  • Dirençler kontrol edilir.
  • Ark boynuzlarının kontrolünün yapılması, yıldız noktasının topraklama ayarlarını bakılır ve gerekli ölçümler yapılır.
  • Trafonun izolasyonu ve kullanılan izolasyon kontrolü yapılır.
  • Silikojel değişimi gerçekleştirildikten sonra, ortam fanlarının kontrolleri hazır ve sargı ölçümleri yapılarak gerekli önlemlerler alınır.
  • Trafo ve duvarlar su ile temizlenir ve kablo başlıkları tiner ile silinir. Bu işlemlerin yapılmasında mutlaka gereklidir. Trafonun dış yapı boyasında herhangi bir aşınma varsa, içinden geçilir.

Tüm bu kontroller Gebze trafo bakım cihazının yetkili, uzman mühendisler tarafından yapılan bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Gebze Elektrik Ölçümü başlıklı makalemizde Elektrik ölçümleri, Elektrik Ölçümü Çeşitleri ve Gebze Elektrik Ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.