Kocaeli Topraklama

Yaşam alanlarının ve tesislerin hem yapı hem de çevresinin elektrik enerjisi kaçak durumlarına karşı ya da yıldırım düşmesi olaylarına karşı tedbir alınabilmesi için iyi bir topraklama sisteminin kurulması gerekir. Kocaeli topraklama işlemlerinde topraklama sisteminin yapılacağı yerin öncelikte toprak direnci ölçümü yapılmaktadır. Topraklama ölçümleri yetkili kişiler tarafından yapılır ve yapılacak topraklama sistemine göre topraklama ölçümü 5 ohm altında olması istenmektedir. Yıldırım düşmesi olaylarına göre bu değerin 0 değerine yakın olması istenmektedir.

Kocaeli Topraklama

Topraklama Alanı

Topraklama yapılabilmesi için öncelikle binaların dış alanında temel duvarının en az 1 metre dışında bir alanda olması önemlidir. Ölçüm cihazları ile bina dış çevresinde ölçümler yapılarak en uygun nokta belirlenmelidir. Kocaeli topraklama işlemlerinde topraklamanın yapılacağı alanın mümkün olduğu kadar taşlı olmamasına dikkat edilmektedir. Topraklama sisteminin kurulacağı alan 1 metre derinliğinde ve 1 metre genişliğinde bir çukur kazılarak yapılmaktadır. Topraklama levhaları, bakır ve galvaniz iletkenlerden oluşur. Bu levhalar kazılan alana dikey vaziyette yerleştirilir ve etrafı temiz toprak ile iyice sıkıştırılarak kapatılır. Binadan gelen topraklama iletken telleri bu levhalara vidalama yöntemi ile sıkıca bağlanır.

Tesisat Topraklaması

Kocaeli topraklama işlemlerinde bina iç topraklaması ve yıldırım topraklaması farklı farklı yapılmaktadır. Tesisat içi topraklama sistemlerinde, elektrik tesisatları içerisine sarı renkli üçüncü bir kablo eklenir. Bu kapla tesiste kullanılan tüm cihazların hareketsiz bölümleri ile temas ettirilir ve diğer ucu topraklama sistemine bağlanır. Elektrikle çalışan tüm sistemlerde, elektrik kablolarında oluşabilecek hasarlar nedeniyle cihazların metal bölümlerinde elektrik kaçağı yaşanabilecektir. Topraklama olmadığı zaman bu kaçak durum cihaza ve canlılara zarar verecektir. Topraklama cihaz güvenliğini ve canlıların güvenliğini sağlayacaktır.

Kocaeli Topraklama

Yıldırım Topraklaması

Yağmur ve rüzgarlı havalarda bulut ile yeryüzü arasında yüksek miktarda enerji alışverişi olmaktadır. Bu olay yıldırım düşmesi olarak adlandırılır. Büyük binalar, sivri uçlu yapılar ile büyük kamu kurumları yıldırım düşmelerine karşı paratoner sistemlerini kullanmak gerekmektedir. Yıldırım düşmesi olayında çok yüksek akım transferi gerçekleştiği için büyük zararlar verebilmektedir. Paratoner sistemi ile bulutlardan aktarılan akım havada yakalanmakta ve iletkenler aracılığı ile topraklama sistemine aktarılarak akımın sıfırlanması ve çevresine zarar vermesi önlenmiş olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde Kocaeli Yıldırımdan Korunma, Paratoner Kurulum Fiyatları ve Paratonerler Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.