Kocaeli Paratoner Kurulumu Montajı

Paratonerler dünyada tüm ülkelerde yaygın olarak kullanılan yıldırımsavarlardır. Paratonerler bulutların çarpışması sonucu meydana gelen yıldırım adı verilen çok güçlü olan bir elektrik akımının canlılara zarar vermeden toprağa transferini sağlayan cihazlardır.

Kocaeli paratoner kurulum montajı işlemleri işin profesyonelleri tarafından yapılmalıdır. Ayrıca paratoner montajı yapılmadan önce cihazın ve yardımcı ekipmanlarının teknik kontrolü mutlaka bir elektrik mühendisi tarafından kontrol edilmelidir. Paratoner kurulumu kolay bir işlem gibi görünse de mutlaka teknik bir ekip tarafından yapılması gereken son derece önemli bir uygulamadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır ki o da paratoner montajı yapacak firmanın mutlaka devlet tarafından yetkilendirilmiş olması gerekir.

Kocaeli Paratoner Kurulumu Montajı

Paratoner Montajı İçin Gerekli Ekipmanlar

Paratonerler elektrik akımının toprağa aktarılmasını sağlayan basit ama etkili bir düzenek sistemidir. Bu sistemin aktif olarak çalışması için bütün ekipmanların doğru ve güvenli bir şekilde montajı yapılmadı. Aksi takdirde insanlar için tehlike oluşturan yıldırımlar can ve mal kaybına neden olabilir. Kocaeli paratoner kurulumu montajı için firmalar öncelikle gerekli olan iletken çubukları, indirme kroşesi, test klemens, yakalama çubuğu ve diğer tüm aparatları hazır eder. Akabinde paratoner kurulumu için proje hazırlanır ve montaja geçilir. Paratoner montajı alanında uzman olan bir teknik ekiple yapılmalıdır.

Paratoner Çeşitleri

Paratonerler temelde aynı amaca hizmet etmekle birlikte kurulumu ve işleyiş tarzı olarak farklı çeşitlerde isimlendirilirler. Kocaeli paratoner kurulumu montajı firmaları binaların ya da iş yerlerinin ihtiyacı olan paratoner çeşidini proje aşamasında belirler. Söz konusu paratonerler kendi içinde dörde ayrılır. Bunların en yaygın olarak bilineni faraday kafesi ve franklin çubuğudur. Bunun yanında aktif paratonerler ve radyoaktif paratonerler de bulunur.

Kocaeli Paratoner Kurulumu Montajı

Paratonerler Neden Gereklidir?

Paratonerler çok önemli iletken bir sistemdir. Bu sistem sayesinde insanların can ve mal güvenliği korunur. Bunun yanında bitkiler, hayvanlar ve diğer canlı cansız tüm varlıklar Paratonerler sayesinde güvendedir. Çünkü paratonerler doğal bir afet olma özelliği taşıyan yıldırım düşmeleri sonucu oluşan elektriksel akımı güvenli bir şekilde toprağa ulaştırıyor. Paratonerlerle ilgi konular yasalarda paratoner yönetmelikleri ile güvence altına alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Paratoner Malzemeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }