Kocaeli Paratoner Firmaları

Ülkemiz inşaat sektöründe oldukça büyük gelişmeler yaşayan bir ülkedir. Özellikle yüksek bina yapımlarında ve sanayi tesisi kuruluşlarında,

inşaat firmaları çeşitli elektrik hizmetleri sunan firmalardan yardım alarak, bina elektrik sistemlerinin kurulumlarını, topraklama sistemlerini ve paratoner sistemlerinin kurulumlarını yaptırmaktadır.

Kocaeli paratoner firmaları bünyelerinde elektrik mühendisleri bulundurmak ve bu mühendislerin Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı olması gerekmektedir. Birçok inşaat firması kendi bünyesinde bu özelliklere sahip kişileri barındırmaktadır. Ancak bulundurmayan şirketlerde çeşitli paratoner firmalarından bu hizmeti satın alabilmektedir.

Kocaeli Paratoner Firmaları

Paratoner Kurulumu

Paratoner sistemleri, binaların inşasının tamamlanması ve hizmete açılmadan önce yapılması gereken bir sistemdir. Kocaeli paratoner firmaları sistemin kurulumu yapılacak binaların yapılarına göre tek paratoner sistemi ya da yatay binalar için faraday kafesi sistemini kullanmaktadır. Yüksek ve sivri binalar için bir paratoner sisteminin kurulumu yeterli gelmektedir. Yatay binalarda ise faraday kafesi sisteminde bina köşe yerlerine çeşitli paratoner cihazları yerleştirilerek farklı iniş sistemleri ile aynı topraklama barasında birleştirilmektedir. Binalarda kullanılan paratoner cihazının etki alanları oldukça geniş olduğu için bulunduğu binayı yıldırıma karşı korurken, aynı zamanda belirli bir çaptaki çevresini de korumuş olmaktadır.

Paratoner Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Kocaeli paratoner firmaları kurulumlarını yaptıkları tüm paratoner sistemlerinin bakımlarını periyodik olarak yapmaktadırlar. Periyodik olarak yapılan bakımların tesis durumu ve yıl içerisindeki oluşan iklim şartlarına göre yılda en az 1 defa yapılmak zorundadır. Binaların özelliklerine göre bu bakım 6 ayda bir olarak da yapılabilir. Bakım işlemleri yapılırken, paratoner cihazının verimlilik testi cihazlarla yapılır. Ayrıca tüm sistemin fiziksel bakımı yapılır ve paslanma, bağlantı noktaları sıkılaştırılması, iniş sistemlerinin sürekliliğinin sağlanması gibi işlemler yapılır.

Kocaeli Paratoner Firmaları

Yıldırım Topraklaması

Her türlü elektrik sisteminin daha güvenli kullanabilmesi için topraklama sistemlerinin yapılması gerekmektedir. Yıldırım düşmelerine karşı paratoner sistemleri kullanılmakta ve bu paratoner sistemleri iniş iletkenleri sayesinde topraklama baralarına bağlanmaktadır. Yıldırım topraklaması yapılırken, iletken levhalarının yerleştirileceği alanın bina çevresinde bir alan olması ve toprak direnci ölçüleri yapılarak, direnci 0 veya 0’a yakın olması istenmektedir. Yapılan ölçümler sonucu gerekli raporlama yapılarak sistemin kurulumu yapılır.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Paratoner Kontrolü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

] }