Kocaeli Paratoner Kontrolü

Bir doğal afet olayı olarak görülen yıldırım düşmesi olaylarını önlemek için yerleşim yerlerinde ve önemli tesislerde paratoner sistemleri kullanılmaktadır. Özellikle sanayi tesislerinde yüksek elektrik akımları kullanıldığı için, yağmurlu ve rüzgarlı havalarda yıldırım düşme riski yüksek olmaktadır.

Yıldırım düşmesi anında bulutlardan yere çok yüksek elektrik akımı iletildiği için dokunduğu alanda hem maddi hem de can güvenliği açısından büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Askeri tesisler, sanayi tesisleri, stadyumlar, hastaneler, cami minareleri, tv vericileri ve tüm yüksek binalar için paratoner bir zorunluluktur. Bu sistemin verimliliği için Kocaeli paratoner kontrolü düzenli olarak yapılmakta ve en iyi güvenlik önlemleri alınmaya çalışılmaktadır.

Kocaeli Paratoner Kontrolü

Paratoner Sisteminin Kurulması

Paratoner sistemi kurulmadan önce, kullanılacak olan paratoner sisteminin belirlenmesi, kullanılacak olan topraklama iletkenlerinin kesitleri, yalıtım durumları ile topraklama bağlantısının yapılacağı zeminin toprak direncinin ölçülmesi gerekmektedir. Kocaeli paratoner kontrolü işlemlerinde, kurulum sonrası sistemin tam denetimi ve verimli çalışması denetlenmektedir. Paratoner sistemi binada bulunan diğer elektrik panoları gibi sistemlerden en az 5 metre uzakta bulunması, topraklama iletkenlerinin bina dışından topraklama sistemine iletilmesi gerekmektedir.

Paratoner Bakımı

Kocaeli paratoner kontrolü tüm tesislerde yılda en az bir defa yapılmaktadır. Yapılan kontrolün amacı paratoner sisteminin ve kullanılan tüm aparatların sağlamlığının kontrol edilmesidir. Kullanım durumuna göre paratoner yakalama ucunda ve paratoner direğinde paslanma olup olmadığı ve cihazın sağlamlığı kontrol edilir. İniş iletkenlerinin bağlantı noktaları, yalıtım durumları ve sabitleme aparatları kontrol edilerek sağlamlığı denetlenir. İletkenlerin bağlantı klemensleri kontrol edilir ve gerekli görülmesi durumunda değiştirilir.

Kocaeli Paratoner Kontrolü

Paratoner Ölçümümün Yapılması

Bina ve tesisler için kullanılan paratoner sisteminin etkili olabilmesi ve yıldırım düşme durumlarında çevreye zarar vermemesi için paratoner ölçümlerinin hassas olarak yapılması önemlidir. En önemli unsur topraklama direnci ölçümlerinin doğru yapılabilmesi, topraklama levhalarının doğru yerleştirilmiş olmasıdır. Bina içi topraklama sistemi için kurulan topraklama barası ile paratoner topraklama bara sisteminin birbirinden ayrı olması güvenlik açısından önemlidir. Paratoner sistemi için topraklama ölçümlerinde topraklama direncinin mümkün olduğu kadar sıfıra yakın olması istenmekte ve 5 ohm üzerinde olmaması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Elektrik Ölçümü ve Raporu başlıklı makalemizde Elektrik Şebekeleri, Kocaeli elektrik ölçümü ve raporu ve Yasa ve Yönetmelikler hakkında bilgiler verilmektedir.