Kocaeli Kompanzasyon Malzemeleri

Hammaddesi galvanisten oluşan kompanzasyon panosu, bünyesinde pek çok malzemeyi taşır. Tesisin güç katsayısında belirlenmiş olan oranların istikrarlı bir şekilde çalışabilmesi için kompanzasyon panosuna, doğal olarak da malzemelere ihtiyaç duyulur. Kocaeli kompanzasyon malzemeleri ile bölge içerisindeki ürünleri elde edebilmek mümkün olurken, söz konusu malzemelerin bir araya getiriliş şekilleri pano üzerinden alınacak verimin sağlıklı olabilmesi için de önem taşır.

Kocaeli Kompanzasyon Malzemeleri

Bara

Aynı frekans ve gerilim içerisindeki elektrik enerjisinin toplanması, dağıtılması ve üretilmiş olan enerjinin şalt sahasında yer alan cihazlara iletilmesi için bara gereklidir. Kocaeli kompanzasyon malzemeleri içerisinde yer alan ve bölge genelinde kolaylıkla bulunabilecek olan bara, kompanzasyon panosu içerisindeki malzemeler ile teçhizat arasındaki irtibatın oluşmasını sağlar. İletken bir yapıya sahip olmasının yanı sıra, bakır kompanzasyon panosu içerisinde nötr ya da toprak iletkeni olarak da bilinir. Kompanzasyon panoları içerisinde bara kırmızı, yeşil ya da sarı renkte görülebilir.

İletken

Kompanzasyon panosunun içerisinde yer alan kontaktör, kondansatör, şönt reaktörleri ve endüktif yük gücü gibi bütün teçhizatlar arasında bağlantı kurmak için iletken kullanılır. Elektrik ve enerji yönetmeliğinde adı geçen iletkenler, enyaf ya da enya niteliği taşıyan ve en az 2.5 mm kalınlığındaki bakır kablolar olarak da nitelendirilebilirler. Kocaeli kompanzasyon malzemeleri arasında bulunan iletken, bölge içerisinde pano kullanımı için rahatlıkla bulunabilir. Kompanzasyon panosunun içerisinde yer alan bir malzeme olarak, büyük bir görevi yerine getirmeleri ile bilinirler.

Kocaeli Kompanzasyon Malzemeleri

Şalter

Kompanzasyon panolarının bir malzemesi olarak bilinen şalter, elektrik akımının ya da elektrik enerjisinin açılmasında ya da kapatılmasına işe yarar. Elektrik akımının manuel bir şekilde kontrol edilmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesidir. Farklı niteliklere sahip olarak üretilmiş olan birçok şalter olsa da, kompanzasyon panolarının içerisinde yer alan şalter modeli genellikle Termik Manyetik Şalter olarak bilinir. Türkiye’de adına TMŞ denilen ve sektör içerisinde pek çok firma tarafından satışı yapılan şalter, işletmelerin güç akımlarının uygun bir şekilde seçilmesi halinde verimli ve uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Manuel kullanımda kişinin can güvenliği de şalter sayesinde mümkün olur.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Paratoner Kurulumu Montajı başlıklı makalemizde Kocaeli Paratoner Kurulumu Montajı, Paratoner Çeşitleri ve paratoner montajı hakkında bilgiler verilmektedir.