Kompanzasyon Panosu Malzemeleri

Kompanzasyon panosu, hammaddesi galvanisten oluşan ve ekseriyetle epoksi polyester toz boya ile demir fosfatın kaplanması sureti ile imal edilmiş, tesisin güç katsayının belirtilmiş olan oranlar arasında istikrarlı bir şekilde uygun değer düzeyinde tutulması için gerekli olan bir pano olarak tanımlanabilir. Kompanzasyon panosu malzemeleri ile bu ürünü elde edebilmek mümkün olurken bu malzemelerin bir araya getiriliş şekilleri de panodan gerekli olan verimin alınabilmesi açısından önemlidir.

Kopmanzasyon panosu işletmelerde kullanılması gereken bir pano olarak bilinmektedir. Bu panoyu oluşturan malzemeler ise oldukça kalabalık bir listeye sahiptir.

Bara

Aynı gerilimdeki ve frekanstaki elektrik enerjisini toplayan, dağıtan ve üretilmekte olan enerjinin şalt sahasında bulunmakta olan cihazlara iletilmesini sağlayan, kompanzasyon panosu içerisindeki malzemeler ve teçhizat arasındaki irtibatın oluşturulmasını sağlayan iletken maddeye bara denir. Kompanzasyon panosu malzemeleri arasında yer alan bara, bakır pano içerisinde nötr ve toprak iletkeni olarak da bilinmektedir. Bazı panoların içerisinde bara maddesi yeşil, sarı ve kırmızı renkte görülebilmektedir. Saf elektrolikit bakırdan elde edilmekte olan bara, yasal teknik şartname doğrultusunda 100 amper üzerindeki akımlarda kullanımı zorunlu bir iletken maddedir.

Kompanzasyon Panosu Malzemeleri

İletken

Pano içerisinde yer alan otomat, kondansatör, kontaktör, şönt reaktörü ya da reaktörleri ve endüktif yük sürücü gibi tüm teçhizatlar arasında bağlantı kurulabilmesi açısından iletkenlere ihtiyaç duyulur. Yönetmelikte de adı geçen iletkenler enya ya da enyaf niteliğinde olan 2.5 mm kalınlığındaki bakır kablolar olarak nitelendirilebilmektedir. Kompanzasyon panosu içerisinde yer alan malzemelerden biri olarak oldukça büyük bir görevi yerine getiren iletkenler sayesinde enerji akımının diğer alanlara ulaştırılması sağlanır.

Şalter

Kompanzasyon panolarında, elektrik enerjisinin ya da elektrik akımının açılmasında ve kapatılmasında işe yarayan şalter, elektriğin manuel olarak kontrol edilmesinde yardımcı bir etkendir. Farklı niteliklerde üretilmiş olan pek çok şalter olsa da kompanzasyon panosunun içerisinde yer alan şalter genellikle Termik Manyetik Şalter olarak tercih edilir. Türkiye’de kısaca TMŞ olarak adlandırılan bu şalter türü işletmelerin güç akımına uygun bir şekilde seçildiği takdirde verimli ve uzun ömürlü kullanım sağlayabilmek mümkün olur. Şalter tiplerinin işletmeye olan uygunluğu manuel olarak kullanımda kişinin can güvenliğini de koruyucu etki göstermektedir.

Kompanzasyon Panosu Malzemeleri

Akım Trafosu

Kompanzasyon panosunda yer alan ve devreden geçen primer akımın istenilen düzeye düşürülmesi, düşürülmüş olan bu akımla beraber sekonder devreye bağlı olan reaktif gücün kontrol edilmesi, ampermetreye, multi metreye ve kompanzasyon panosunda mevcut ise kosinusfimetreye dönüştürülmesinde kullanılan cihaza akım trafosu denir. Kompanzasyon panosu malzemeleri arasında yer alan akım trafosu, ana şalterin çıkış barasına bağlı bir tip olarak, bara ile ana şalter arasındaki ana besleme kablosunun delikli tip olarak monte edilmesi üzerinde kullanıma açılmaktadır. Akım trafosunun mevcut olan çalışma prensibi sayesinde düzenlenen akım dönüştürme işlemi, cihazların primer yüksek akımlardan zarar görmesinin önüne geçer.

Kondansatör

İki metal iletken levha arasındaki yalıtkan madde olarak bilinen ve bu levhalar arasına yerleştirilen kondansatör, elektrik enerjisini depolamakla yükümlü elektronik bir devre elemanı olarak bilinmektedir. Kompanzasyon işlemi esnasında reaktif gücün karışlanması, depolanması ve kapasitif reaktans sağlanması amacı ile kondansatörler kompanzasyon panosunun malzemeleri arasında yer almaktadırlar. Kompanzasyon panosunun bünyesinde güç kat sayısının düzeltilmesi için ve optimum seviyede tutulması için şönt reaktörünün yanındaki önemli malzemelerden bir tanesi olarak bilinir. Kondansatör kullanımı, kompanzasyon panosu içerisindeki levhaların verimli bir şekilde çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Pano malzemeleri; sigorta, kontaktör, reaktif güç kontrol rölesi, şönt reaktörü ve mesnet izolatöründen de oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Paratoner Fiyatı Ne Kadar? başlıklı makalemizde faraday kafesi, Paratoner fiyatı ve Radyoaktif paratonerler hakkında bilgiler verilmektedir.