Kocaeli Kompanzasyon Bakımı

İşletmelerde elektrik enerjisi düzenli kullanılamadığı ve enerjinin istenilen seviyede üretilemediği durumlarda, çalışan sistemlerin düzensiz çalışmasına ve istenilen verimin elde edilememesine neden olacaktır. Bu sorunlarla karşılaşmamak, işletmenin enerji kullanım verimliliğini artırmak, enerjiyi kullanırken, enerji maliyetlerini mümkün olduğu kadar alt seviyelerde tutabilmek için kompanzasyon sistemlerinin kullanılması büyük önem taşımaktadır. Sistemin kurulması yeterli gelmemektedir. Kurulu sistemin periyodik olarak kontrol edilmesi ve bakımının yapılması önemli bir işlemdir. Kocaeli kompanzasyon bakımı işlemleri için işletmelere yılda en az bir defa bakım yaptırılması gerektiği bilgisi aktarılmaktadır.

Kocaeli Kompanzasyon Bakımı

Kompanzasyon Denetimi ve Temizliği

Kocaeli kompanzasyon bakımı işlemleri yapılırken, tüm sistem öncelikle gözle kontrol edildikten sonra detay bakım işlemlerine başlanır. Sistem üzerinde bulunan renk değişimine uğramış ve ısınmış komponentler, şişmiş ya da yapısı bozulmuş kondansatörler, kompanzasyon sisteminin arıza yapması için yeterli nedenlerdir. Kompanzasyon panosu ve tüm sistem üzerinde oluşabilecek olan toz ve kirler vakumlu temizleme cihazları ile iyice temizlenmeli ve pano içinin tamamen temiz olması sağlanmalıdır. Hasar görmüş ve yapısı bozulmuş tüm sistem ekipmanlarının değiştirilmesi yapılır.

Kompanzasyon Bakımı

Günümüzde elektrik enerjisi olmazsa olmaz bir enerji kaynağıdır ve tüm işlemler bu enerji sayesinde yapılmaktadır. Kocaeli kompanzasyon bakımı işlemleri düzenli olarak yapılmakta ve sistemin kurulu bulunduğu işletmelerin ve enerji kullanım durumuna göre 6 ayda ya da yılda bir defa olmak üzere düzenli olarak yapılmaktadır. Bakım yapılarak, reaktif güç üretiminin istenilen seviyede yapılması ve sisteme dahil olan tüm cihazların ve aydınlatma sistemlerinin düzenli çalışması sağlanmaktadır.

Kocaeli Kompanzasyon Bakımı

Kompanzasyonun Sağladığı Faydalar

Elektrik enerjisi üretim merkezinden son kullanım noktasına kadar farklı işlemlerden geçerek gelmektedir. Kullanım noktasında şebekeden direk olarak kullanıldığında, enerji seviyesinde sürekli bir dalgalanma olacağından cihazların düzensiz çalışmasına neden olacaktır. Ayrıca elektrik enerji maliyeti artacaktır. İşletmeler enerji maliyetlerini mümkün olduğu kadar düşürebilmek ve elektrik enerjisini daha verimli kullanabilmek için kompanzasyon sistemlerinin kurulması gerekmektedir. Kompanzasyon sistemlerinin işletmelere sağladığı faydalar, sistemin düzenli çalışması ve enerji maliyetinde tasarruf olarak ele alınabilir. Kompanzasyon olmadığı zaman şebekeden gelen güç kayıplarının daha fazla yaşanacağı bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Topraklama Ölçümü başlıklı makalemizde kocaeli topraklama ölçümü, Toprak Meğeri ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.