Kocaeli Topraklama Ölçümü

Topraklama direnci olarak da bilinen topraklama ölçümü, toprağın elektrik akımını geçirdiği esnada verdiği tepkinin ölçülebilmesi için yapılır. Toprağın akım alanının diğer maddelere oranla daha büyük olmasından kaynaklı olarak tercih edilmesi, topraklama ölçümü kavramını ortaya çıkarmıştır. Kocaeli topraklama ölçümü işlemi, bölgedeki toprak direncinin ne kadar dayanabileceği konusunda fikir verir. Topraklama ölçümüne ilişkin prensipte uygulanan bazı formüller ile bölgedeki ölçümü yapabilmek mümkün olur.

Kocaeli Topraklama Ölçümü

Topraklama Ölçümünü Etkileyen Faktörler

Topraklama ölçümü meger adı verilen bir cihaz ile birlikte yapılır. İşlem esnasında cihazı etkileyecek olan bazı faktörler bulunmakla beraber Kocaeli topraklama ölçümü yapılırken bölgedeki bu etmenlere de dikkat edilmesi gerekir. Bitkisel yapıların ya da diğer elektrikli tesislerin boyutlarını genişletmesi topraklama ölçümünü etkileyen başlıca faktörlerden bir tanesidir. Eski ekipmanların yeni ekipmanlar ile uyum sağlayamaması da topraklama ölçümünü etkileyen etmenlerden biridir ve elektriksel gürültünün ortaya çıkmasına neden olur.

Topraklama Ölçümünün Teorik Uygulaması

Toprak megeri adı verilen alet ile yapılan ölçüm ilk olarak 1915 senesinde ABD Standart Bürosu’ndan Dr. Frank Wenner tarafından yapılmıştır. Klasik tip olarak bilinen toprak megerleri üç adet elektrot seçeneğine sahiptir. E, P ve C ile adlandırılan bu elektrotların açılımı ise;

-C: Akım elektrotu

-E: Toprak elektrotu

-P: Potansiyel elektrot şeklindedir. Toprak megeri kullanılırken E ve C elektrotlarına sabit akım uygulanır ve toprağın potansiyel akımını ortaya çıkaran P elektrodu ortaya çıkarılır.

Kocaeli Topraklama Ölçümü

Topraklama Ölçümünün Uygulanışı

Topraklama ölçümü yapılırken kullanılan en yaygın yöntem 2 kazıklı ya da 3 problu olarak adlandırılan yöntemdir. P ve C elektrotları toprak içerisine derinleme olacak şekilde çakılır. Bu iki elektrot arasında minimum 5, maksimum 10 metre olmasına özen gösterilir. Topraklama barasına yeşil kablo, potansiyel elektroda sarı kablo, akım elektrotuna ise kırmızı kablo bağlanır. Elektrotların çakıldığı toprağın nemli olmasına özen gösterilir. Daha sonrasında toprak megeri adı verilen cihaz açılarak ve elektrotlara sabit akım uygulanarak direnç ortaya çıkarılır. Kocaeli topraklama ölçümü de bu şekilde uygulanmakla beraber, bölgedeki toprak direncinin oransal değeri elde edilir.

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Kompanzasyon Malzemeleri başlıklı makalemizde elektrik enerjisi, Kocaeli Kompanzasyon Malzemeleri ve kompanzasyon panosu hakkında bilgiler verilmektedir.