Kocaeli Elektrik Pano Bakımı

Elektrik panosu, elektriğin iletilmesini ve daha çok ilerlemesini sağlayan ve gerekli malzemelerin bir arada yer aldığı bir kabin içinde yer alan metal ya da PVC şeklindeki dolaplardır. Elektriğin yaşam alanlarımıza gerekli şekilde dağıtılması konusunda elektrik tesisatı dikkat çekmektedir ve oluşan enerjinin düzgün bir şekilde dağıtılması en önemli püf noktasıdır. Elektrik panosu kurulurken yapılan işçilik ve tercih edilen malzemeler büyük önem arz etmektedir. Peki, Kocaeli elektrik pano bakımı firmaları nasıl bir ilerleme kaydetmektedir?

Kocaeli Elektrik Pano Bakımı

Elektrik Pano Tipleri

Birden fazla kat sayısına ait olan binalarda daha çok küçük şekilde olan elektrik sayaçları tercih edilmektedir. Elektrik panolarının üretimi tam olarak karşı tarafın isteğine bağlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Burada sipariş oluşturma aşaması meydana gelir ve bu aşamada istenilen boyutla birlikte, incelik, kalınlık ve kalite göz önüne alınarak ürünler hazırlanır ve buna uygun bir şekilde bir fiyat aralığı belirlenir.

Elektrik Pano Bakımı

Elektrik pano bakımı büyük hassasiyet gösteren bir durumdur. Bu sebepten dolayı bu alanda çalışan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyması gerekir. Konu ile ilgili kişilerin yılda bir kez dahi olsa gerekli ölçümler ile beraber pano bakımını yapması gerekir. Yapılan çalışmanın ise rapor halinde (elektrik tesisat raporu) belgelendirilmesi gerekir. Bu esnada hem firma hem de bakımı yapan kişilerin gerekli belgelere sahip olup olmadığı göz önüne alınmalıdır.

Kocaeli Elektrik Pano Bakımı

Aşamalar

İş güvenliğine ait bütün önlemler alındıktan sonra panonun kapakları açılır ve içerisinde yer alan tüm tesisatların sıcaklık seviyeleri ölçülür. Böylelikle yangın ihtimali minimum seviyeye indirilmiş olur. Eğer ki jeneratör var ise bunun devreye girmesi beklenir. (Eğer ki bu aşamalarda kablolarda bir sıcaklık hissedilirse işleme başlamadan önce önlem alınmalıdır) Toprak ve nötr arasında yer alan gerilim ölçümü yapılır. Eğer ki bu esnada çözüm yapılabilecek durumlar var ise ilk olarak bunlar düzeltilir. Elektriğin sigorta değerleriyle birlikte kablo kesitleri kontrol edilmelidir. Elektrik panosu kimse müdahale etmeden incelenmelidir ve içinde yer alan ana topraklama baralarına köprüleme işlemi yapılmalıdır. Son olarak bu işlem için topraklama ölçümü yapılır ve çıkan sonuçlar topraklama raporu halinde hazırlanır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }