İstanbul Paratoner Ölçümü

Teknoloji ile beraber kentleşme de artmaktadır. Kentleşmenin artması neticesinde toprağa ulaşım zorlaşmış ve yüksek binalar, büyük sanayi alanları inşa edilmiştir. Yıldırım ve şimşek düşmesi gibi olaylarda toprağın ulaşılabilirliği oldukça önemlidir. Ancak şehirleşme ile beraber yıldırım düşmesi gibi doğa olaylarından yüksek binalar daha kolay etkilenmektedir. Bu tür sonların yaşanmaması, insan ve diğer canlıların hayatlarının tehlikeye girmemesi için son yıllarda paratonerler gündeme gelmiştir.

Paratoner uygulaması ile sanayi ve yüksek katı binaların en yüksek noktalarına paratoner çubukları yerleştirilir ve bu çubuklar olabilen en kısa yoldan toprağa bağlanırlar. İstanbul paratoner ölçümü yaşanılan alanların ve canlıların güvenliği son derece önemli bir uygulamadır.

İstanbul paratoner ölçümü

Paratoner Ölçümünün Normal Değerleri Nedir?

Paratonerlerin ölçüm ve bakımları düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. İstanbul paratoner ölçümü ve bakımı için mutlaka lisansı olan akredite edilmiş kurumlardan destek alınmalıdır. Ayrıca paratoner ölçümlerinin yılda en az bir kere yapılması gerektiği yasalarla belirlenmiştir.

Paratoner ölçümünde toprağa bağlanan iletken çubuğun yer seviyesinin üzerinde bulunan direnç değeri ölçülür. Topraklama direnç değeri olarak belirtilen bu değer her ölçümde 10 Ohm olmadır. Çünkü normal çalışma prensibi bu şekilde işlemektedir. Eğer ölçümlerde bu derin üzerinde bir değer belirlenirse mutlaka fazladan topraklama çubukları ilave edilmelidir.

Paratoner Çeşitleri Nelerdir?

Paratonerler etki mekanizmaları ve işleyiş biçimlerine göre dört çeşittir. Ancak hepsi farklı çalışma prensiplerine sahip olsa dahi tek ortak noktada birleşiyor. Bu da bulutlarda meydana gelen elektriksel akımın topraklama sistemi ile güvenli bir şekilde toprağa ulaşmasını sağlamaktır.

İstanbul paratoner ölçümü firmaları gerek faraday kafesi olsun gerekse franklin çubuğu olsun ya da aktif paratoner olsun tüm paratoner çeşitlerinin kurulumunu, bakımını ve ölçümünü yaparlar. Pratoner kurulumu son derece önemli bir uygulamadır ve mutlaka devlet eliyle akredite edilmiş kuruluşlardaki elektrik mühendislerinin kontrolünde yapılmalıdır.

İstanbul paratoner ölçümü

Paratoner Ölçüm Ücretleri

Paratoner ölçümü ücretleri ölçümü yapan firmaya göre değişir. Burada dikkat edilmesi gereken husus size bakımı yapan firmanın mutlaka bakımın yapıldığına dair bir belge vermesi gerekir. Bu belgeyi vermeyen firmalara itibar edilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Pano Topraklama Ölçümü başlıklı makalemizde Elektrik akımı, İstanbul Pano Topraklama Ölçümü ve toprak direnci hakkında bilgiler verilmektedir.