İstanbul Topraklama Raporu

Elektrik enerjisinin üretimden, son tüketim aşamasına kadar tüm aşamalarında, iletim ve dağıtım hatlarında meydana gelebilecek, elektrik kaçağı durumlarının can ve mal güvenliği açısından önlenebilmesi için alınan tedbirlere topraklama denilmektedir.

Tesis ve bina yapısına uygun topraklama sisteminin kurulması, insanların ölümünü ve cihazların arızalanmalarını önleyecektir. Topraklama sisteminin kurulabilmesi için, bina çevresindeki toprak yapısının incelenmesi ve toprak direncinin ölçülerek topraklama raporunun hazırlanması gerekir. İstanbul topraklama raporu ölçümleri, hassas ölçüm özelliği olan megaohmmetre cihazı (topraklama megeri) ile yapılmaktadır.

İstanbul Topraklama Raporu

Topraklama Ölçümü

Bina ve tesisatlardaki aktif olmayan metal aksamlar ile elektrik ile çalışan, trasformatör, jenaratör, üretim cihazları, motorlar, beyaz eşya ürünleri gibi cihazların aktif olmayan metal aksamlarının elektrik gerilimine karşı iletken tel ile toprakla ile buluşturulması topraklama olarak tanımlanmaktadır. Yapılacak olan sistemin sağlıklı olabilmesi için toprak içerisine gömülecek olan iletken levhaların, gömüleceği alandaki toprağın direncinin ölçülmesi, kullanılması gereken iletken levha yapısı ve ölçüleri, iletken kesitlerini belirleme çalışmalarının yapılması gerekir.

İstanbul topraklama raporu için yapılacak olan ölçüm işlemleri Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı bulunan Elektrik Mühendisi ya da Elektrik – Elektronik Mühendisi diplomasına sahip kişiler tarafından yapılmalıdır.

Topraklama Raporu

Elektrik enerjisi ile ilgili yapılacak tüm işlemler belirli bir kanun ve yönetmelik çerçevesinde yapılmaktadır. Topraklama işlemleri için, Elektrik Tesisleri Topraklama Yönetmeliği hazırlanmış ve yapılacak tüm işlemlerin bu yönetmelikte belirlenen kurallara göre yapılması istenilmiştir. Topraklama ölçümleri ve raporlama işlemleri için ilgili odaya kayıtlı mühendis diplomasına sahip kişiler yetkili olarak gösterilmiştir. İstanbul topraklama raporu için ölçüm yapmak ve rapor hazırlamak için mühendis unvanına sahip kişilerin bulunduğu kuruluşlardan yardım alınmalıdır.

İstanbul Topraklama Raporu

Topraklama Raporu İçin Yapılan Ölçümler

Topraklama ölçümü ve raporlama işlemleri için yeterlilik belgesine sahip kişiler kuruluşların tüm taleplerine ihtiyaç verebilmelidir. Topraklama raporu için şu ölçümler yapılır. tesis ve bina topraklama ölçümü, makine gövde topraklama ölçümü, paratoner topraklama ölçümü, elektrik iç tesisat kontrolü, zemin ve ekipman topraklama ölçümleri gibi tüm cihaz, tesis ve iletken ölçümleri yapılır. Yapılan ölçümler sonrasında hazırlanan raporlar ölçümleri yapan yetkililer tarafından imzalanır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.