Topraklama raporu günümüzde düzenli periyotlar ile kontrol edilen ve resmi nitelikte belgelendirilmesi gereken işlemlerden oluşur. Topraklama raporunun ne işe yaradığını anlatmadan önce topraklamanın ne olduğundan biraz bahsetmemiz gerek.

Topraklama: elektriğin iletim ve dağıtım hatlarında yer alan cihazlarda oluşabilecek elektrik kaçağına yönelik hayatı önlemlere topraklama sistemi adı verilir. Meydana gelebilecek bu kaçak bir iletken yardımı ile toprağa gönderilir ve toprağa gönderilen kaçak sayesinde  cihaz arızalanması ve insanların ölüm riski ortadan kalkar.

Topraklamanın görevini yerine getirebilmesi için cihazın gövdesinden toprağa ulaşana dek elektriksel direncin standart değerden düşük olması gerekir.

Topraklama iletkenlerinin empedans değeri yüksek bir direnç oluşturmaz. Dikkate alınması gereken direnç, toprağın içinde gömülü halde bulunan topraklama iletkenlerinden toprağa geçişi sağlayan dirençtir.

Toprağa geçiş sağlayan direnci düşürebilmek için; topraklama elektrotları bakır ya da korozyona uğramayan malzemeden seçilir, bağlantı elemanları (vida, civata, klemens gibi) kesinlikle paslanmaz ve korozyona uğramaz malzemeden olmalı ve montajı sıkıca yapılmalıdır. Topraklama elektrotlarının aralarındaki mesafe çubuk uzunluklarının iki katı olmalıdır. Topraklama elektrotunun bağlantı kısmı hava şartlarından etkilenmeyecek şekilde en az 60 cm derinlikte toprağa gömülmesi uygun olacaktır.

Bu topraklama yöntemi ile muhtemel olabilecek elektrik kaçaklarının insan canına zarar vermesi önleri bildiği gibi maddi olarak cihazlarda meydana gelebilecek hasarlarında önünü kesmiş olur rapor ve ölçüm işlemleri sırasında yönetmeliklere uygun hareket edilmelidir.

Aynı şekilde yönetmeliklerde yazıldığı gibi yapının çeşidine göre en az 1 en uzun süre ise 5 yıl olmak üzere düzenli periyotlar ile topraklama raporu tekrar hazırlanmalıdır

Topraklama raporu ise mecburi olan bu topraklama işleminin yetkili kişiler tarafından kontrol edilip işlemi yaptıran kurulma yönelik olarak verdiği karne,rapordur.

Topraklama raporu nasıl alınır?

İnşası yeni yapılan yapılarda alınması gereken topraklama ölçüm raporu bölümünde Usta ve Yetkin Elektrik Mühendisleri tarafınca hazırlanır rapor hazırlayacak mühendisin elektrik mühendisleri odasına kayıtlı olması gerekmektedir

Hem binanın güvenliği hem de bu bina içindeki insan hayatı tehlikelerini oluşturabilecek şartlardan muhafaza edilmesi için hazırlanacak olan raporda test uygulamasının hazırlandığı cihaz ve cihazının kalibrasyonu değerleri de gösterilmelidir.

Tüm bu şartları ek olarak binayı yapısıyla ve verilen topraklama ölçümü hizmeti ile ilgili detaylar da raporda yer almak zorundadır raporu temin edebilmek için bireysel olarak hizmet veren serbest müşavir mühendislerden hizmeti alabileceğiniz gibi o alanda profesyonel olarak çalışan çözüm üreten Mühendislik firmalarıyla da iletişime geçebilirsiniz.

Topraklama raporu ile ilgili daha fazla detaylı bilgi almak verilen hizmetlere yönelik merak ettiklerinize yanıt bulmak için Bulunduğunuz mahalledeki Elektrik Mühendisleri veya firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu raporları önemseyerek periyodik olarak kontrollerini sağlayıp kontrol esnasında da işinin ehli insanlar yardımıyla maliyetten ödün vermeden hakkıyla işini yaptığımız takdirde Bizler elimizden gelen her şeyi yapıp önlemleri mi alıp mal ve can kaybının önüne geçmiş sayılır biliriz bu tarz basit maliyetsiz ama bir o kadar da kıymetli kontrol ve raporlamalar hayatımız için önemli bir yer tutmaktadır.

Topraklama ölçüm raporunun içerisinde ; kişisel bilgileriniz , tesis bilgileri , ölçüm cihazı bilgileri , ölçme karşılaştırma tablosu , sistemler için sigorta koruma bilgileri , sonuç ve öneriler , yasa ve yönetmelikler son olarak da ölçüm yapan kişinin bilgileri yer almaktadır . Bu raporda doğru ve düzgün ölçümleri hatasız ve eksiksiz raporu girerek işlemleri tamamlayabiliriz.

Topraklama ölçüm raporu örneği aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır;

Topralama Ölçüm Raporu Örneği

Daha fazla detaylı bilgi ve diğer konular hakkında makalelerimizi okumak için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde istanbul topraklama ölçümü raporu, izmit topraklama ölçümü raporu ve sakarya topraklama ölçümü raporu hakkında bilgiler verilmektedir.