İstanbul Paratoner

Paratoner, havada oluşan elektrik yükünün can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmadan toprağa iletilmesini sağlamaktadır. Yağmurlu havalarda sıklıkla gördüğümüz şimşek olaylarında, bulutların yeryüzüne yakın ve paralel olduğu durumlarda kendi aralarında elektron alışverişi yaparken ortaya çıkan yüksek enerji akımı yıldırımı oluşturmaktadır.

Yıldırım, büyük bir ateş top şeklinde yeryüzüne iletilirken denk geldiği yerde büyük hasarlar oluşturmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için yüksek ve sivri yapılar üzerine paratoner cihazı takılarak yıldırımın zarar vermesi önlenmeye çalışılır. İstanbul paratoner bakımları düzenli olarak yapılmakta ve topraklama sistemine olan iletkenlik durumu gözden geçirilmektedir.

İstanbul Paratoner

Paratoner Özellikleri

Yüksek binaların en üst noktalarına yerleştirilen aktif paratoner cihazları, bulutlarda yıldırım oluşması sonucunda yeryüzüne aktarılmaya çalışıldığı esnada akımın yakalanarak, paratoner iletkenleri üzerinden toprağa iletilmesini sağlar. Paratonerlerin amacı can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Paratonerler özelliklerine göre etki alanı çapları değişmektedir. Yüksek bir bina üzerinde bulunan paratoner çevresindeki binalar içinde koruma görevi yapabilmektedir. İstanbul paratoner kullanılan paratoner cihazlarının en az 25 yıl garantili olmasını ve test edilebilir olmasını istemektedir.

Paratoner Kurulumu

Alışveriş merkezleri, sanayi tesisleri, yüksek binalar, hastaneler, askeri birlikler, minare, tv vericileri gibi yüksek ve sivri yapılı tesislerde paratoner bulunmak zorundadır. Paratoner kurulumu yapılmadan önce topraklama sistemi için tesis çevresinde topraklama direnci ölçümü yapılarak, en uygun yere topraklama sisteminin kurulması gerekir. Binaların en üst noktasına uzatma borusu ile zeminden en az 1.5 m yüksekte olacak şekilde aktif paratoner cihazı yerleştirilir. Bu cihaz ile topraklama sistemi arasında, dışı yalıtımlı ve uygun kesitte bakır iletken teller kullanılarak kurulum tamamlanır. İstanbul paratoner tüm hesaplamaları yaptıktan sonra kurulum işlemlerine başlamaktadır.

İstanbul Paratoner

Paratoner Kontrolü

Bina ve tesislere paratoner sistemleri kurulduktan sonra iletken durumlarının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Topraklama sistemi dahil tüm bağlantı noktaları, iletken kesitleri, kaçak durumları, paranoter cihazı her yıl periyodik kontrolden geçirilmelidir. Paratoner iletkenlerinin bina dışından topraklamaya aktırılmasına ve diğer elektrik tesisat ve panolarından en az 5 m uzakta olmasına dikkat edilmelidir. Yapılan kontrollerde tespit edilen tüm durumlar raporlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Elektrik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İçindekiler

] }