İstanbul Elektrik

Elektrik artık gittikçe bağımlı hale geldiğimiz bütün ürünlerin ana besin kaynağıdır. Elektriğin bizler için ne kadar önemli olduğunu anlamamız için birkaç dakika süren elektrik kesintileri yaşamamız yeterli olacaktır. İnsanlar, elektrik kesintileri sırasında ne yapacaklarını bilemezler çünkü hayatlarını kolaylaştıran her şey elektrik ile az ya da çok ilgilidir.

Elektrik, insan hayatına girdikten sonra pek çok buluşu ve icadı da beraberinde getirmiştir. Ampul, elektrikli ev eşyaları, elektrikli arabalar, çamaşır ve bulaşık makineleri, süpürgeler, asansörler, yürüyen merdivenler ve daha niceleri hepsi elektrik bulunduktan sonra ortaya konulmuş icatlar arasındadır. Elektrik biz istesek de istemesek de hayatımızın merkezindedir ve biz elektriğe bağımlı olarak yaşamak zorundayız, çünkü dünyamız artık elektriğe göre şekillendirilmeye başlandı.

İstanbul Elektrik

Elektrik Nedir?

Bütün maddelerin özünde elektronlar bulunur. Elektrik, ortamda serbest şekilde bulunan elektronların, bir nokta oluşturup oraya doğru hareket geçmesi sonucunda oluşmuş bir enerji türüdür. Elektronlar maddelerin en küçük yapısı olan atomların içinde çekirdeğin etrafında hızla dönen gözle görülemeyecek kadar küçük taneciklerdir. Bu tanecikler basınç, sıcaklık gibi dış etmenlerden çabuk etkilenirler ve serbest hale geçerler. Serbest halde dolaşan bu elektron taneciklerinin iletken olan bir düzlem üzerinde yol almasıyla bir enerji çeşidi olarak tanımlanan elektrik ortaya çıkar.

Elektrik Kullanımı

Gün geçtikçe elektrik kullanımı artmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul elektrik kullanımında dünyadaki sekiz ülkeyi geride bıraktı. Bu ülkelerden bazıları Macaristan, Danimarka ve İrlanda’dır. Elektrik tüketme bakımından ülkemizi incelediğimizde, İstanbul elektrik en çok tüketen şehirdir. Türkiye’deki toplam üretilen elektriğin yüzde on beşini İstanbul tüketmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda İstanbul elektrik tüketimi analizlerine ek olarak neredeyse ona yakın da kaçak elektrik tüketimi mevcuttur.

İstanbul Elektrik

Diğer Tüketiciler

İstanbul haricindeki diğer şehirlerin ise elektrik tüketim sıralaması şu şekilde ilerlemektedir. İzmir, Kocaeli, Bursa, Hatay, Antalya. En az elektrik tüketimi ise Ardahan’da görüldü. Türkiye genelinde 2017 yılında, 289 milyar 975 milyon 117 bin kwh elektrik üretilirken, 2018 yılında %0,75 çoğalarak 292 milyar 171 milyon 619 bin kwh çıkmıştır. En çok elektrik tüketilen ay temmuz, en az elektrik tüketilen ay ise ekim ayıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebze Elektrik Ölçümü başlıklı makalemizde Elektrik ölçümleri, Elektrik Ölçümü Çeşitleri ve Gebze Elektrik Ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.