İstanbul Pano Topraklama Ölçümü

Topraklama ölçümü, hayati değeri olan bir durumun önüne geçilmesi için yaptırılması gereken bir ölçümdür. Yapı altında ki toprağın elektriği iletmesi amacı ile yapılan bu tarz ölçümler sonunda sizlere herhangi bir olumsuzluğun olmadığına ya da o ölçüm sonuçlarına göre sizleri zor durumda bırakacak bir durumla karşılaşmamanız açısından sertifika verilir.

Toprak ile iletken metal arasındaki elektrik ve de gerilimin ne boyutta olduğunu ölçen bu test meger adı verilen test cihazı ile yapılıyor. Adı geçen test cihazı, elektrik ve de toprak direnci arasındaki iletkenliği ölçerek, elektrik akımının toprakta ki gücünü ve de yalıtkanlığın sağlanıp, sağlanamadığını ölçüyor. İstanbul pano topraklama ölçümü sizlere bu yalıtkanlığın olup olmadığı konusunda yardımcı oluyor.

İstanbul Pano Topraklama Ölçümü

Toprak Direnci Hakkında

Elektrik akımı esnasında toprağın diğer taraftan sağladığı iletkenliğe toprak direnci deniyor. Ancak toprak da diğer direnci düşük metaller gibi bu akıma karşı bir yalıtkanlığa ihtiyaç duyuyor. Bu yalıtkanlık ve de iletkenlik ölçeğine dayalı işlemler sorunsuz bir şekilde ilerlerse, önünüzde ki zaman zarfında bir problemle karşılaşma olasılığınız düşer.

Direnç Sorunu Ortadan Kalkıyor

Yapı firmanız ya da tesisiniz işlevselliğe geçmeden önce, bu ölçümleri yapmanız, ilgili bakanlıklar tarafından da sizlere bildiriliyor. İstanbul pano topraklama ölçümü toprak ile iletken maddeler arasında herhangi bir direnç sorunu varsa; bu ölçümü gerçekleştiriyor. Direnç sorununu ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma gerçekleştirebiliyorsunuz.

İstanbul Pano Topraklama Ölçümü

Toprak Direncini Etkileyen Şeyler

Toprak direncini etkileyen şeylerin arasında toprağın bağlı bulunduğu iletken maddelerin gücü ile toprağın bünyesinde bulunan nem geliyor. Toprağın emicilik gücü ne kadar yoğunsa iletkenliğe yansıması da o kadar yoğundur. Farklı direnç ölçüm aletleri ile birlikte ölçümünüzü yaptırarak bu oranı öğrenme şansınız var. İstanbul pano topraklama ölçümü bu konuda sizlere yardım edebilir. Son derece başarılı sonuçlar alabileceğiniz bu ölçüm sonrasında da dikkat etmeniz gereken hususlar mevcut. Farklı kombinasyonları bulunan topraklama ölçümü, sizleri koruyan hayati bir önem taşıyor. Pano topraklama sayesinde, yüksel ölçeklere sahip olan yapınızın temellerini sağlam kurabilirsiniz. Bu ölçümü yaptırdıktan sonra ilgili bakanlıklarda sizlere daha hızlı dönüşler yapabiliyor.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner başlıklı makalemizde istanbul paratoner, paranoter cihazı ve paratoner kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.