İstanbul Pano Bakımı

Elektrik enerjisinin kullanıldığı tüm alanlarda, enerjinin güvenli ve verimli bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için elektrik panoları kullanılmaktadır. Elektrik panolarında, akım giriş ve çıkışını sağlayan kablolar, şalt malzemeleri, elektrik iletimini sağlayan ekipmanlar bulunmaktadır.

Elektrik panoları kullanım yerlerine göre metal ya da PVC kabin dolap şeklinde hazırlanmaktadır. Elektrik enerjisinin verimli, güvenli bir şekilde dağıtılmasını sağlamak, cihazların güvenli çalışması, insan sağlığının korunması gibi hususlarda elektrik panolarının önemi büyüktür. İstanbul pano bakımı işlemlerinde elektrik panolarında bulunan tüm bağlantı noktaları gözden geçirilerek aksaklıkların giderilmesine çalışılır.

İstanbul Elektrik Pano Bakımı

Pano Tipleri

Elektrik panoları, binaların yapıları, kat sayıları, kullanım amaçlarına göre farklı tiplerde yapılmaktadır. Önemli olan panonun verimli çalışabilmesi için kullanılacak olan tüm malzemelerin kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. İstanbul pano bakımı yapıldığında öncelikle parça verimlilik durumuna bakılarak kalitesi gözden geçirilir. Kalitesiz ürünler değiştirilerek güvenlik riskleri ortadan kaldırılmaya çalışılır. Elektrik pano üreticileri kendilerine yapılan sipariş durumuna göre farklı boyutlarda pano üretimleri yapmaktadır. Sipariş oluştururken, pano sacının kalınlığı, boya durumu, içi tesisat parçalarının kalitesi bildirilmelidir.

Pano Bakımının Yapılması

İş sağlığı ve güvenliği açısından en önemli konulardan birisi elektrik pano bakım işleridir. Özellikle işletmelerde kullanılan elektrik panoların yılda en az bir defa periyodik olarak gerekli ölçümlerinin yapılması ve bakımdan geçirilmesi önemlidir. İstanbul pano bakımı işlerinde teknik yeterliliğe sahip ve yönetmelikle yetkilendirilmiş kişiler tarafından bakımlar yapılmaktadır. Pano bakımlarında öncelikle iş akış şeması oluşturulmalı ve bakım sistematik olarak yapılmalıdır. Yapılacak küçük hatalar büyük olumsuz sonuçlara neden olabilecektir.

İstanbul Pano Bakımı

Bakım Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrik pano bakımına başlamadan önce tüm iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmalıdır. Pano önünde izole halı bulunmalı, pano içerisine termal kamera ile ölçümler yapılmalıdır. Panoda bulunan tüm sigorta sistemleri kontrol edilmeli, tüm klemens ve vida bağlantıları tek tek gözden geçirilmeli, sıcaklık değerleri kontrol edilmelidir. Kullanılan kablolarda ısınma oranı yüksek ise kablo kesitlerinin artırılması gerekir. Pano şeması üzerinde belirtilen tüm sigorta ve kablo kesitlerinin uygun olup olmadığı kontrol edilmeli, elektrik pano kapağının kilitlenebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.