İstanbul Elektrik Pano Bakımı

Günümüzde elektrik, insan için çok önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Gerek günlük yaşam içerisinde aktivitelerde gerekse fabrika gibi üretim yapılan işletmelerde elektrik kullanımı çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle insan yaşamının olduğu her yerde elektriğin tesislere ve binalara güvenli bir şekilde dağıtım sağlayabilmesi için elektrik panoları yerleştirilmiştir.

Kablo, şalt malzemeleri gibi elektrik iletimi sağlayan teçhizatların toplandığı metal kabine elektrik panosu denilmektedir. Bu noktada en önemli husus, elektrik aletlerinin bozulmaması ve güvenle kullanımı, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden, elektrik enerjisinin güvenli ve verimli bir şekilde dağıtılmasıdır.

Panoların yapım aşamasında kaliteli malzeme kullanımı ile beraber işçilik noktasına da özen göstermek gerekir.

Enerji kesimi yapmadan düzenli olarak İstanbul içi elektrik pano bakımı yapmaktayız.

İstanbul Elektrik Pano Bakımı

Elektrik Pano Çeşitleri

Elektrik panoları kullanım alanları yönünden farklılık gösterebilir. Örneğin; yerleşim merkezlerinde bina, ev gibi meskenlere elektrik dağıtımı için kullanılan panolar ile yüksek enerji tüketen makinelerin kullanıldığı tesislere dağıtım yapan elektrik panoları farklı özelliklere sahiptir.

Elektrik panoları voltaj yönünden, alçak, orta ve yüksek voltajlı olarak sınıflandırılır. Fiziki yönden ise, duvara sabitlenmiş ve çekmeceli pano şeklinde iki gruba ayrılır.

Elektrik Pano Bakımı Nasıl Yapılır?

Elektrik panosu bakımı yapılmadan önce, iş güvenliği adına gerekli tedbirlerin alınması ve uyarılar ışığında hareket ederek izole malzeme kullanılması büyük önem taşır.

İstanbul elektrik pano bakımı, ilk olarak kapakların açılması ve termal kamera ölçümü yapılarak başlanır. Klemens bağlantılar, vida bağlantıları ve sigorta bağlantıları kontrol edilir.

Kablolarda ısınma olması halinde kablo kesitleri büyütülerek sorun giderilir. Bütün cihazların sıkılık kontrolleri yapılarak gevşek bağlantıları tespit edilir.

Toprak-nötr gerilim değerlerinin 2 volt ve üzeri olmamasına dikkat edilir.

Test cihazları ile panoda kaçak akım rölesi olup olmadığına bakılır.

Ana topraklama baralarında, topraklama ölçümü ve süreklilik testi yapılarak topraklama raporu sunulur.

İstanbul Elektrik Pano Bakımı

Pano Bakımında Önemli Hususlar

Pano bakımlarının düzenli yapılması iş sağlığı ve iş güvenliği bakımından önemlidir. Bakım öncesi gereken tedbirler alınmalı ve ilgili yerler bilgilendirilmelidir.

İstanbul elektrik pano bakımı alanında uzman kişiler tarafından yılda bir periyodik olarak pano kontrol, bakım ve ölçümleri yapılarak elektrik tesisat raporu ile belgelendirir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Paratoner Ölçümü başlıklı makalemizde faraday kafesi, İstanbul Paratoner Ölçümü ve Paratoner Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.