Yıldırımdan korunma sistemleri içerisinde yer alan bir bütün olarak iç yıldırımlık sistemleri dahilinde dört ana sınıf üzerinden bulunulan alana göre korunma sağlanabilmektedir. Türk standartları ile ulusal standartlara uygun bir şekle döşenmiş olan iç yıldırımlık sistemleri kapsamında yıldırımın getireceği tahribattan korunmak adına bu sistemin kurulumunun yapılması gerekir. İç yıldırımlık sistemlerinin önemi kadar dış yıldırımlık sistemlerinin de bir arada bulunması gerekmekte ve iç yıldırımlık fiyatları ile beraber uygun fiyatlandırma üzerinden bu sistem kurabilmek mümkün olmaktadır.

İç Yıldırımlık Sistemleri

B Sınıfı İç Yıldırımlık Sistemleri

İşyerleri, endüstriyel tesisler ve konutlarda aşırı gerilimlerden ve yıldırımdan korunmak adına bu tesisatlar kurulurken binayı ya da tesisi elektriksel bazda tüm girişimlere karşı koruma altına almış olmak hedeflenmektedir. İç yıldırımlık sistemleri de bu hedefin içerisinde önemli bir etki göstermekle beraber bina tepesine montesi sağlanacak olan bir paratoner ile bina üzerine düşebilecek olan yıldırımlara karşılık, bina elektrik panolarına entegre edilebilecek bir iç yıldırımlık sistemi kurulur. Yapı içerisinde bulunan elektronik aletlerin korunması da bu şekilde sağlanmaktadır.

C Sınıfı İç Yıldırımlık Sistemleri

Endüstriyel tesisler, konutlar ve iş yerlerinin yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunması adına tesisat kurulumu yapılırken binayı ya da tesisi elektriksel anlamda tüm girişimlerden korumak adına panoya B sınıfı takılması gerekirken geri kısımda kalan tali panoların da korunması gerekmektedir. Tali panoların korunması için de C sınıfı iç yıldırımlık sistemleri işlemine ihtiyaç duyulur. Ana pano ile beraber tali panoların da korunması işlemi sağlanarak ürün dayanıklılığı ve korunma etkinliğinde artış gösterilmiş olunur. İç yıldırımlık fiyatları bu anlamda B sınıfa göre daha fazladır.

İç Yıldırımlık Sistemleri

D Sınıfı İç Yıldırımlık Sistemleri

Değerli elektronik cihazların aşırı gerilime karşı korunması adına ve ihtiyaçların cevaplanabilmesi adına D sınıfı iç yıldırımlık sistemlerinde çeşitli priz korumaları yer almaktadır. D sınıfı koruma sistemi sadece bağlı bulunduğu cihazların korunmasında etkilidir. B ve C sınıfının mevcut bulunduğu binalarda ya da tesislerde D sınıfı koruma sisteminin de kullanılması ile değerli elektronik aletlerin tam koruma altına alınmış olması sağlanır. İç yıldırımlık sistemlerinin tamamını kapsayan bir bütünde D sınıfı da tercih edilebilmektedir.

Data Koruma ile İç Yıldırımlık Sistemleri

Bilgisayarların ve data cihazlarının teknolojik gelişimler ile beraber her meslek dalında kendilerine yer buldukları ve bu cihazlarda meydana gelen arızaların büyük bir ek masraf oluşturmasının yanında değerli bilgilerin de yok olması durumuna ilişkin olarak kullanıcıların alabilecekleri iç yıldırımlık sistemi hizmetlerinden biri de data korumalarıdır. İç yıldırımlık sistemi sayesinde prizlerde meydana gelebilecek olan elektrik akımının bilgisayarlara zarar vermesinin önüne geçilmiş olunur. Bu ve bunun gibi durumlarda hem değerli bilgiler hem de elektronik aletin zarar görmesinin önüne geçilerek gerekli koruma sistemi sağlanır.

İç Yıldırımlık Sistemleri

Koaksiyonel Koruma ve İç Yıldırımlık Sistemleri

İç yıldırımlık sistemlerinin bünyesinde yer alan bir koruma biçimi olarak koaksiyonel koruma ile izoleli koruma sistemi sağlanabilmektedir. Paratoner tesisatı ile beraber varsa yakınlardaki patlayıcı ya da yanıcı madde içermekte olan yakıt tanklarının ve doğalgaz borularının yıldırımdan korunması ve can ve mal kaybının önüne geçilmesi için izole bir iç yıldırımlık sistemi oluşturulmaktadır.

Yangın tehlikesi olabilecek yerlerde meydana gelebilecek yıldırım çarpmaları için de topraklama sistemi olarak kullanılabilen koaksiyonel koruma hizmetleri, iç yıldırımlık sistemlerinin içerisinde yer alan bir korunma biçimi olarak tercih edilebilir. Koaksiyonel koruma seçeneğinde daha büyük kayıpların önüne geçebilmek adına izole bir sistemsel bütün uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Parafudr Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Parafudr Çalışma Prensibi, Parafudr Seçimi ve Yenilenebilir enerji sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir.