Gebze Topraklama Raporu

Günlük hayatımızda ve iş hayatımızda elektrik olmazsa olmaz enerji kaynağıdır. Bu enerji kaynağı kuralına uygun kullanıldığında çok faydalı, ancak hata kabul etmemektedir. Elektrik ile çalışan makinaların üzerinde zamanla kablo hasarları ya da yanlış bağlamalardan kaynaklı olarak elektrik kaçağı meydana gelebilmektedir. Bunu önlemek için tüm binalara topraklama sistemi kurulur. Birçok kurum işletmelerden güvenlik için topraklama raporu istemektedir. Gebze topraklama raporu yetkili kuruluşlar ve yetkili personelleri tarafından toprak direnci ölçümü yapılarak hazırlanmaktadır.

Topraklama Ölçümü

Topraklama ölçümü, topraklama sisteminin yapılacağı alandaki toprak direncini öğrenmek için yapılır. Binanın dış bölümünde yer alan toprağın direnci en düşük olan yer ölçüm cihazları ile belirlenir ve raporlanır. Bu rapora göre binadan gelen topraklama iletkenlerinin bağlantı yapıldığı topraklama levhaları belirlenen alanda toprağa gömülerek topraklama sisteminin kurulum tamamlanır. Gebze topraklama raporu için ölçüm yapan mühendislerin Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı olması gerekir. Bünyesinde bu özelliklere sahip mühendis bulunduran şirketler kendileri topraklama ölçümlerini ve raporlaması yapabilir. Bulunmayan şirketler farklı firmalardan hizmet satın alarak raporlama yaptırırlar.

Meger ile Topraklama Ölçümü

Toprak Direnci Ölçümü

Toprak direnci ölçülürken binanın durumu, binada kullanılacak olan elektrikle cihazların durumu ve binanın işletme olarak kullanılmasına göre ölçümler yapılır. Yüksek elektrik akımlarının daha kısa sürede sıfırlanabilmesi için toprak direncinin 5 ohm altında olması tercih edilir. Gebze topraklama raporu hazırlanırken yapılan ölçümlerde elde edilen tüm değerler rapora yazılır ve hem işletme hem de ilgili kurumlar bilgilendirilmiş olur.

Raporlamanın Amacı

Özellikle işletmeler devlet kurumlarında bir işlem yapacağı zaman, işletmelerden topraklama ölçümleri ve raporları istenmektedir. Bunun amacı işletmeyi topraklama yapmaya zorlayarak kaçak elektrik akımın oluşturabileceği tüm güvenlik risklerini en aza indirmektir. Topraklamanın sıradan yapılması bir işe yaramayacaktır. Bunun için toprak direncinin ölçülmesi ve raporlanması, en uygun ve standartların belirlediği kriterlere göre topraklama yapılması sağlanır. Standartlara göre yapılan topraklama sistemlerinde, yıldırım düşmesi dahil tüm elektrik kaçağı durumlarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürebileceği durumların ortadan kaldırılmasını sağlar. Topraklama raporu, ölçümü yapan mühendisler tarafından imzalanır.

Bir önceki yazımız olan Toprak Nötr Arası Gerilim başlıklı makalemizde Toprak Meğeri, Toprak Nötr Arası Gerilim ve topraklama ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.